Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Czym jest koszt kredytu hipotecznego?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Dom na pieniądzach jako metafora kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, którego zadaniem jest wsparcie kredytobiorcy w sfinalizowaniu transakcji zakupu mieszkania lub budowy domu. Jest to jednocześnie produkt, który bankowi służy do tego, by generować dla siebie dochody. Żaden bank nie jest bowiem instytucją charytatywną i nie zgodzi się na udzielanie pożyczek czy kredytów bezpłatnie. To właśnie koszty kredytu, choć nie wszystkie, są jego zyskiem i zarobkiem. A czym właściwie są te koszty?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Koszty kredytu hipotecznego

Koszty kredytu, to koszty które kredytobiorca musi ponieść, by móc w ogóle otrzymać kredyt oraz by prawidłowo rozliczyć jego spłatę. Część tych kosztów to opłacenie usług dodatkowych przy kredycie, jak na przykład ubezpieczenie, część to koszty w ogóle samej operacji przyznania kredytu, można tu zaliczyć prowizję i WIBOR, a część to czysty zysk, który generowany jest dla banku, jak na przykład marża.

Kredyt hipoteczny a WIBOR

WIBOR, który stanowi główny koszt kredytu to oprocentowanie, z jakim bank pożycza pieniądze dla swojego klienta na rynku międzybankowym. To wartość wyrażona w procentach. Te pieniądze nie są przeznaczone dla samego kredytującego banku. Musi on je zwrócić na rynek międzybankowy, na którym pożyczył dla swojego klienta określoną kwotę.

Marża kredytu hipotecznego

Drugi element oprocentowania kredytu, czyli marża. To zysk banku. To pieniądze, które płyną prosto do kasy banku i nie musi on ich nigdzie dalej przekazywać.

Koszty ubezpieczenia kredytu hipotecznego

Koszty ubezpieczenia to pieniądze, które są wpłacane firmie ubezpieczeniowej za fakt, że zdecydowała się ona wziąć na siebie ryzyko finansowe danego klienta. Jeżeli klient umrze przed spłaceniem kredytu, pozostałe do spłaty pieniądze zostaną uregulowane z pieniędzy z polisy. Bliscy kredytobiorcy nie będą więc obciążeni dodatkowymi kosztami czy spłatami.

Prowizja przy kredycie hipotecznym

Prowizja jest to jednorazowa opłata przekazywana dla banku za sam fakt przyznania klientowi kredytu. Wyrażona jest ona w procentach, a naliczana od wartości przyznanego kredytu. Bardzo często podlega ona negocjacjom. Można nie tylko zmniejszyć sobie jej wysokość, ale wręcz całkowicie z niej zrezygnować, jeżeli zakupi się inne produkty bankowe. Wszystko zależy jednak od tego, jaka oferta jest w danym banku obecnie dostępna. Koszty to, podsumowując, wszystkie dodatkowe opłaty, które klient musi zapłacić decydując się na zaciągnięcie kredytu, poza oczywiście koniecznością zwrócenia samego salda. To odsetki i dodatkowe elementy, które w całości składają się na ofertę kredytową.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty