Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Czym jest kredyt mieszkaniowy?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy to pojęcie bardzo często stosowane jako synonim kredytu hipotecznego. Pytanie jednak, czy rzeczywiście tym synonimem jest? Czy takie posługiwanie się zwrotem kredyt mieszkaniowy jest rzeczywiście właściwe, jeżeli tak, to skąd wynika ta podwójna nazwa, a jeżeli nie, to czym dokładnie jest ów kredyt mieszkaniowy?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kredyt mieszkaniowy a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to kredyt, który zaciągany jest na poczet zakupu nieruchomości. Może to być zakup mieszkania, zakup działki budowlanej, magazynu, garażu, budowa domu, zakup placu i wiele innych, które wiążą się z nabyciem nieruchomości. Ważne jednakże jest to, że wnioskując o kredyt hipoteczny należy wskazać dokładnie nieruchomość, która ma zostać nabyta. Jest to kredyt celowy, przeznaczony na określony, konkretny zakup. Udzielany jest zwykle w setkach tysięcy złotych, a okres kredytowania to często kilkadziesiąt lat, nawet do 30. I tu ważne, zabezpieczeniem tego kredytu jest hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe. Nabywca nieruchomości, nabywa ją wraz z ograniczonym prawem rzeczowym, a zastaw hipoteczny wpisany zostaje do księgi wieczystej danej nieruchomości. Co ważne, pieniądze wpływają bezpośrednio na konto sprzedającego nieruchomość (dewelopera lub właściciela prywatnego). Wyjątek tu stanowi budowa domu w systemie gospodarczym. Tylko w tym przypadku pieniądze przelewane są na konto kredytobiorcy, ale wypłacane są w transzach na poszczególne etapy budowy. Kredyt mieszkaniowy natomiast to pojęcie, które nie występuje w obrocie bankowym czy obrocie prawnym. To zwyczajowa, potoczna nazwa kredytu hipotecznego. Nie do końca jest ona uzasadniona, bo za pomocą kredytu mieszkaniowego kupić można również każdą inną nieruchomość, nie tylko mieszkanie.

Parametry kredytu mieszkaniowego

Kredyt mieszkaniowy, będzie więc tak jak kredyt hipoteczny odznaczał się określonymi wartościami, które wyróżniają go spośród innych produktów. Jest to kredyt celowy, który przeznaczony jest na sfinansowanie określonej transakcji. Tylko dana nieruchomość może być za te pieniądze kupiona. Jeżeli więc kredytobiorca wnioskował o zakup mieszkania, a po otrzymaniu decyzji zmieni zdanie – to i tak z tej zmiany nic mu nie przyjdzie, bo pieniądze przelewane są na konto sprzedającego. Nie można też wnioskować o kredyt mieszkaniowy na samochód – banki przyznają go wyłącznie na nieruchomości. Jest to kredyt bardzo atrakcyjnie oprocentowany. Oprocentowanie oscyluje wokół oprocentowania na poziomie 5%. Jest to bardzo niski poziom. Kredyty gotówkowe to oprocentowanie od kilku do kilkunastu procent wartości kredytu. często wręcz różnica jest trzy lub czterokrotna. W ostatecznym, kwotowym rozliczeniu to bardzo duża różnica na korzyść kredytu mieszkaniowego. Kredyt z przeznaczeniem na zakup mieszkania udzielany jest na wysokie kwoty. Rzadko kiedy słyszy się o kredycie poniżej stu tysięcy złotych. Nawet wspomniane sto tysięcy to bardzo niska kwota. Z reguły są to znacznie wyższe wartości, sięgające kilkuset tysięcy. Tak duża kwota musi być spłacana przez długi okres, dlatego też kredyty mieszkaniowe przyznawane są na okres od piętnastu do trzydziestu lat. To w zasadzie większa część zawodowego życia. Jednak dzięki rozłożeniu w czasie, raty nie są tak wysokie i można sobie z nimi z powodzeniem poradzić. Kredyt mieszkaniowy to sposób na sfinansowanie bardzo ważnej i dużej transakcji, jaką jest zakup własnego mieszkania lub innej nieruchomości.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty