Czym jest opłata brokerska?
Broker to osoba, która reprezentuje interesy klienta. Jej Zadaniem jest znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia (jeżeli jest to broker ubezpieczeniowy) lub odpowiedniego kredytu (broker kredytowy), patrząc pod kątem wyłącznie potrzeb i oczekiwań klienta. Taka osoba nie może być związana z żadną firmą ubezpieczeniową ani kredytową, ponieważ to godziłoby w interesy klienta. Broker musi przeanalizować bowiem wszystkie dostępne na rynku oferty i wybrać tę, która będzie najbardziej korzystna.
Działalność brokera
Działalność brokera, czy to ubezpieczeniowego czy kredytowego, sprowadza się do reprezentowania interesów klienta, a w niektórych sytuacjach również do podejmowania działań, w zakresie różnorodnych usług finansowych. Przy czym, broker musi działać w taki sposób, by wybierając oferty finansowe, jego klient mógł maksymalnie zyskać i ponieść minimalne koszty. Jest to swego rodzaju pośrednik kredytowy lub ubezpieczeniowy, ale z tym, że nie pracuje on dla żadnej instytucji finansowej, ani żadnego towarzystwa ubezpieczeniowego, a dla klienta tychże placówek.
Kto może zostać brokerem
Brokerem może zostać osoba fizyczna, która nie była karana za przestępstwo umyślne i nie ma odebranego prawa wykonywania działalności gospodarczej. Możliwość wykonywania zawodu można uzyskać po ukończeniu specjalnego szkolenia i po zdaniu specjalnego egzaminu przygotowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Po jego zaliczeniu można uzyskać tak zwaną licencję na prowadzenie działalności brokerskiej. Jeden broker może oczywiście prowadzić kilku klientów, ale nie może jednocześnie reprezentować interesów klienta i firmy ubezpieczeniowej.
Opłata brokerska
Opłata brokerska, która w branży tej nosi nazwę kurtażu brokerskiego to stawka, jaką broker otrzymuje za reprezentowanie interesów klienta. Stawki kurtażowe są bardzo zbliżone do siebie we wszystkich firmach. Ustalone zostały na określonym poziomie i w zasadzie niezmiennie na tym poziomie pozostają, przy czym, warto podkreślić, że nie zawsze zakres działań brokera z jednej firmy, jest taki sam, jak zakres działań brokera w drugim zespole. Brokerzy, czy to ubezpieczeniowi czy kredytowi mogą bowiem pełnić swoją funkcję na dwa sposoby. Jednym z nich jest rzetelne i dokładne doradztwo, ale to klient podejmuje ostateczną decyzję i podpisuje dokumenty. Drugim zaś jest broker – pełnomocnik, który nie tylko doradza klientowi rozwiązania, nie tylko analizuje dostępne opcje, ale mając wszystkie niezbędne pełnomocnictwa może również podejmować wiążące decyzje i podpisywać dokumenty. W tym drugim przypadku odpowiedzialność jest znacznie większa, co może być dla wielu bardzo trudne do udźwignięcia. Wraz z taką odpowiedzialnością rosną możliwe dostępne konsekwencje. Niemniej opłata brokerska jest w obydwu przypadkach bardzo podobna, ponieważ te dwa sposoby wykonywania obowiązków nie zostały w żaden sposób formalnie rozdzielone. Opłata jest więc określana procentowo, jako procent od wybranego dla klienta kredytu lub procent od wynegocjowanej sumy ubezpieczenia. Opłata brokerska jest swego rodzaju inwestycją. Decydując się bowiem na usługi brokera, klient zdejmuje z siebie odpowiedzialność związaną z analizowaniem dokumentów, z wybieraniem rozwiązań i zestawianiem sobie korzyści i minusów poszczególnych rozwiązań. Zleca to osobie, która jest w tym kierunku fachowo przygotowana.