Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Czym jest wartość odtworzeniowa nieruchomości?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
czym-jest-wartosc-odtworzeniowa-nieruchomosci

Jednym ze sposobów oceniania wartości nieruchomości jest określenie jej wartości odtworzeniowej. To bardzo ważne pojęcie, które bardzo często stosowane jest w terminologii ubezpieczeniowej i finansowej. Warto poznać definicję, ponieważ może się tak zdarzyć, że w jakiejś sytuacji, konieczne będzie się posłużenie właśnie tym wskaźnikiem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wartość odtworzeniowa nieruchomości

Wartość odtworzeniową lokalu mieszkalnego oraz wszystkich innych nieruchomości wykorzystuje się przy wycenie nieruchomości, które nie występują na rynku - czym się różni od wartości rynkowej. Jest ona wykorzystywana również w ubezpieczeniach dla określenia sum ubezpieczenia, które ubezpieczony otrzyma w razie całkowitego zniszczenia danej nieruchomości, na przykład na skutek jej spalenia. Jest to tak zwane ubezpieczenie od ognia.

Jak określana jest wartość odtworzeniowa nieruchomości?

Wartość odtworzeniowa nieruchomości określana jest na podstawie kosztów, które trzeba ponieść dla jej odtworzenia, ale z uwzględnieniem stopnia jej zużycia. Inna będzie zatem wartość odtworzeniowa domu nowego, a inna pięcioletniego, ale wybudowanego w podobnym standardzie. Dom nowy jest znacznie mniej zużyty, a zatem na jego odtworzenie potrzebne są znacznie większe koszty. Warto również wiedzieć, że w przypadku określania wartości odtworzeniowej odrębnie wylicza się wartość gruntu i odrębnie wartość części składowych. Dopiero całość stanowi zatem koszty odtworzeniowe ale gruntu. Wartość gruntu jest to koszt, jaki należałoby ponieść by zakupić działkę o tych samych parametrach. Natomiast części składowe to wszystkie dodatkowe elementy wprowadzone na działce, które należałoby ponownie wprowadzić lub koszty ich likwidacji. Szacując zaś wartość odtworzeniową budynku należy również uwzględnić zastosowane w danym momencie technologie. Koszty zastąpienia zaś wylicza się zachowując dotychczasowe funkcje, ale stosując aktualne technologie. Jest to dość skomplikowany sposób wyliczeń, należy bowiem, poza wyceną metra kwadratowego lokalu, oszacować również wartość materiałów budowlanych, które zostaną wykorzystane do odtworzenia. Jeżeli zaś budynek jest przeznaczony do rozbiórki, to stosuje się wówczas metody likwidacyjne. Koszty likwidacji pomniejsza się o wartość materiałów, a wartość materiałów pomniejsza się o stopień ich zużycia. Szacowanie wartości odtworzeniowej wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia, ponieważ składa się na nią wiele różnorodnych elementów i wiele aspektów należy brać pod uwagę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty