Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Czym jest wartość rynkowa nieruchomości?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Wartość rynkowa nieruchomości

Decydując się na zakup nieruchomości należy ocenić jej wartość, ponieważ to ona stanowi potem podstawę wnioskowania o kredyt hipoteczny. Z reguły banki biorą pod uwagę jej wartość rynkową. Co to jest i na czym polega wartość rynkowa nieruchomości? Oto najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wartość rynkowa nieruchomości

Wartość rynkowa nieruchomości, jest to taka jej szacunkowa wartość, po której właściciel jest gotów ją sprzedać, a nabywca zdecyduje się ją kupić. Jednocześnie działając na warunkach rynkowych, mając pełną gotowość do sfinalizowania transakcji i pełną świadomość swoich czynów. Obie strony transakcji nie mogą też działać w warunkach przymusu. Musi to być decyzja samodzielna i wolna. Jest to taka wartość nieruchomości, która w określonym czasie i w określonym miejscu jest odpowiednia dla tej nieruchomości. Określenie czasu odnosi się tutaj do uśrednionych cen podobnych nieruchomości w danym czasie i w danej sytuacji na rynku. Natomiast miejsce oznacza określony wycinek rynku nieruchomości, wycinek, który może kierować się swoimi, nieco innymi wskaźnikami. Dla przykładu, nieruchomości zlokalizowane w małej miejscowości mogą mieć niższą wartość rynkową, niż podobne nieruchomości zlokalizowane w dużym mieście przy szlakach komunikacyjnych. Jest to wartość w pewnym stopniu szacunkowa, przybliżona. To, jaką wartość ostatecznie nada jej sprzedający leży w jego gestii i może się nieco różnić od oszacowanej wartości rynkowej. Różnice mogą być In plus i In minus, ale nie mogą być znaczące.

Kto określa wartość rynkową nieruchomości

Wartość rynkową nieruchomości określają specjalnie do tego celu zatrudnieni rzeczoznawcy majątkowi lub biegli sądowi. Jest ona określana na podstawie przeciętnych cen, jakie w danym miejscu i w danym czasie są stosowane w stosunku podobnych nieruchomości o podobnej lokalizacji i podobnym standardzie. Wartość rynkowa nieruchomości pozwala oszacować wartość kredytu, jaki może zostać udzielony klientowi zainteresowanemu jej zakupem i ustosunkować się do wnioskowanej przez niego kwoty.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty