Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Dopłaty do programu MDM

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Młoda para we własnym mieszkaniu dzięki dopłacie MDM

Dopłata w programie MDM może pokrywać nawet 30 procent ceny kupowanego lokalu mieszkalnego. Z dofinansowania mogą skorzystać single, pary w związkach partnerskich, małżeństwa z dziećmi lub bez dzieci – kwoty dofinansowania są dla nich różne. Dopłata do MDM jest bezzwrotna.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dopłaty dla młodych ludzi chcących nabyć swoje pierwsze mieszkanie lub dom są realizowane ze środków państwowych. O dofinansowanie z programu MDM można starać się w bankach biorących udział w tym programie. Banki udzielają kredytu hipotecznego na brakującą kwotę do zakupu nieruchomości. Wymagany wkład własny to minimum 20 procent i maksimum 50 procent ceny nieruchomości. Program MDM potrwa do 30 września 2018 roku.

Dopłata z MDM – dla kogo? Warunki, które musi spełniać wnioskodawca

Podstawowym warunkiem uczestnictwa w programie MDM jest wiek poniżej 36. roku życia (rocznikowo). W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego z małżonków. Nie ma natomiast kryterium dochodowego, więc do programu może przystąpić każdy niezależnie od dochodów. W MDM dopłaty w 2017 roku przyznawane są singlom, rodzinom bezdzietnym oraz z dziećmi, a także osobom żyjącym w związkach nieformalnych, jeśli uzyskały one kredyt z banku biorącego udział w programie. W przypadku nieformalnych związków kredytobiorcą zostaje jedno z partnerów, a drugie może być współkredytobiorcą. Wnioskodawca, żeby uzyskać z MDM dofinansowanie, nie może być właścicielem ani współwłaścicielem mieszkania w momencie ubiegania się o dopłatę ani w przeszłości. Dotyczy to także spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania – trzeba się go zrzec do 6. miesięcy od dnia zawarcia umowy zakupu lokalu współfinansowanego z MDM. Zasada ta nie dotyczy rodzin wielodzietnych – z trójką lub więcej dzieci.

Mieszkania z dopłatą z MDM – ograniczenia cenowe i metrażowe

Dopłaty do mieszkań dla młodych z programu rządowego można uzyskać tylko wtedy, gdy kupuje się lokal określonej wielkości i w cenie za 1 metr kwadratowy (m kw.) nie wyższej niż dopuszczalne limity Banku Gospodarstwa Krajowego publikowane co kwartał. Obostrzenia dotyczą także wielkości lokalu. Mieszkanie nie może być większe niż 75 m kw., a dom jednorodzinny większy niż 100 m kw. W przypadku rodzin wielodzietnych są to powierzchnie odpowiednio do 85 m kw. oraz 110 m kw. Specjalny kalkulator dla MDM pozwala wyliczyć limity ceny powierzchni użytkowej dla lokalu mieszkalnego w konkretnym rejonie kraju (w różnych częściach Polski są one inne).

Dopłata z MDM w 2017 roku: ile i komu dopłaci państwo?

Beneficjenci programu MDM dopłaty uzyskują w wysokości adekwatnej do powierzchni i ceny wybranej nieruchomości. W zależności od tego, czy o dofinansowanie inwestycji ubiega się osoba samotna, małżeństwo bez dzieci, z dziećmi czy rodzina wielodzietna, otrzymana pomoc jest różna. Procentowo przedstawia się to następująco:

  • single i małżeństwa bez dzieci mogą otrzymać dopłatę w wysokości 10 procent,
  • osoby i rodziny posiadające jedno dziecko – 15 procent,
  • osoby i rodziny z dwójką dzieci – 20 procent,
  • osoby i rodziny z co najmniej trójką dzieci – 30 procent.

Dodatkowe 5 procent dofinansowania z MDM można otrzymać wówczas, gdy w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania lub domu beneficjentowi urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty