Konsekwencje przegapienia spłaty raty kredytu

Kredyt hipoteczny czy jakikolwiek inny kredyt to zobowiązanie co najmniej kilkuletnie, które obliguje klienta do tego, by spłacać je regularnie. Nie można sobie pozwolić na opóźnienia, zaległości, czy pominięcie jakiejś raty. Całość trzeba regulować zgodnie z wyznaczonym przez bank harmonogramem i zgodnie z ustalonymi terminami. Zaległości lub opóźnienia mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Nie warto się na nie narażać. Jakie konsekwencje można ponieść?
Gdy przegapisz spłatę raty kredytu
Najczęściej stosowaną konsekwencją niespłacania kredytu jest naliczanie karnych odsetek. Odsetki naliczane są wyłącznie od kapitału kredytu, nie od całości do spłaty, więc nie są to duże kwoty. Zwykle sięgają one zaledwie kilku groszy. Oczywiście, im dłuższy czas opóźnienia, tym kwota ta staje się większa i bardziej znacząca. Najczęściej przez pierwsze dwa tygodnie banki czekają cierpliwie na spłatę kredytu i nie przypominają o tym, że termin już minął. Jednakże po dwóch tygodniach zazwyczaj wysyłany jest pierwszy monit. Monit może przyjąć postać telefonu lub listu ponaglającego. W niektórych bankach pierwszy monit jest bezpłatny, inne naliczają już za pierwsze wezwanie jakąś kwotę. We wszystkich natomiast kolejne wezwanie jest już obciążone kosztami. Jeżeli mimo wszystko klient nie podejmuje działania i nie reguluje swojej należności, bank wysyła list, który jest wezwaniem do zapłaty. Wezwanie do zapłaty to poważniejsza informacja, która zwykle zawiera w sobie konkretną datę, do której pieniądze powinny wpłynąć na konto. Jeżeli zobowiązanie nie zostanie uregulowane trzeba się liczyć z tym, że bank zdecyduje się na wypowiedzenie kredytu. To już poważniejsza sprawa. Jeżeli bank wypowie umowę kredytową, to do spłacenia pozostanie cała kwota zaciągniętego kredytu. W przypadku kredytów hipotecznych, często to nawet kilkaset tysięcy złotych. Jednakże samo wypowiedzenie umowy nie zawsze musi skutkować tak poważnymi konsekwencjami. Czasami banki wysyłają pismo, które jest warunkowym wypowiedzeniem kredytu. To oznacza, że jeżeli klient ureguluje wszystkie zaległości w wyznaczonym w piśmie terminie, to wypowiedzenie zostanie anulowane, a umowa kredytowa pozostaje w mocy. Jeżeli jednak klient się i z tego warunku nie wywiąże, umowa zostaje natychmiast rozwiązana, a do spłaty w trybie natychmiastowym pozostają wszystkie pozostałe z kredytu pieniądze. To jednak jest już ostateczność.
Dopuszczalne ulgi w spłacie rat kredytu
Niektóre banki uwzględniając zmienne sytuacje życiowe klientów dopuszczają opcję „wakacji kredytowych”. Jest to możliwość zawieszenia spłaty kredytu na jakiś okres. Zwykle jest to jeden, dwa lub trzy miesiące. Wakacje kredytowe pozwalają odetchnąć, unormować budżet i zgodnie z zasadami banku i kredytu nie płacić kredytu bez konsekwencji. Podsumowując, opóźnienie lub pominięcie raty kredytu w najgorszym przypadku może poskutkować wypowiedzeniem kredytu, a w najmniej szkodliwym doliczeniem kilku złotych karnych odsetek, zależnych od czasu trwania opóźnienia.