Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca
Otwarcie granic i ułatwienie podróżowania czy migrowania powoduje, że coraz więcej osób osiedla się poza granicami swojego kraju pochodzenia. I tak, Polacy bardzo często wyjeżdżają na zachód, by to tam budować swoją przyszłość, natomiast do Polski przyjeżdżają głównie zza wschodniej granicy, ponieważ to tu jest dla nich kraj, w którym chcą żyć. Skoro tak się dzieje, to również chcą się tutaj ustatkować, a z tym wiąże się zakup mieszkania, którego nie da się raczej zrealizować za gotówkę. Co musi zrobić obcokrajowiec, by móc uzyskać kredyt hipoteczny w Polsce? Co jest mu do tego potrzebne?
Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca - warunki podstawowe
Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca jest dostępny pod warunkiem, że spełni on kilka wymogów formalnych, bez których nawet nie ma sensu rozpoczynać całej procedury kredytowej. Przede wszystkim obcokrajowiec powinien mieć pozwolenie na długi pobyt w naszym kraju. Musi to być również osoba, która ma pozwolenie na prace w Polsce, jest zatrudniona, a jej dochody są pewne, bezpieczne i stabilne. Najlepiej jeżeli jest to własna działalność lub zatrudnienie na etacie. Umowy cywilno – prawne również są brane pod uwagę, ale w znacznie mniejszym stopniu. Obcokrajowiec powinien zamieszkiwać w Polsce nieprzerwanie przynajmniej od pięciu lat i powinien mieć regularnie opłacane ubezpieczenie zdrowotne. To oczywiście podstawy. Do tego potrzebny jest cały zestaw dokumentów, które również Polacy muszą dostarczać. Poza tym, bank może zażądać dodatkowych pism, wniosków lub oświadczeń.
Jakie dokumenty będą dodatkowo potrzebne
Bank, który zdecyduje się udzielić kredytu obcokrajowcowi może zażądać od niego zaświadczenia o zameldowaniu w kraju lub też zażądać okazania karty pobytu, ponieważ ona również stanowi formę potwierdzenia zameldowania. Dodatkowym dokumentem może być wyciąg z rachunku ROR za ostatnie 3 miesiące, z tym, że musi to być pełny wyciąg, który będzie zawierał informacje o wpływach i wydatkach. Jeżeli ROR jest prowadzony w Polsce, w jednym z Polskich banków, to wystarczy taki wyciąg. Jeżeli konto było założone za granicą, to pobrane wyciągi powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Bank może również wnioskować o konieczność wydania informacji z Biura Informacji Kredytowej kraju, z którego pochodzi wnioskodawca, o ile taka baza danych w tym kraju istnieje. Jeżeli nie ma takiego spisu, to należy o tym poinformować bank, w którym obcokrajowiec ubiega się o kredyt hipoteczny. Niektóre banko mogą oczekiwać, że obcokrajowiec przedstawi specjalne zezwolenie na zakup nieruchomości w kraju swojego pobytu. Takie zezwolenie można oczywiście uzyskać w odpowiednim urzędzie. Nie powinno być z tym większego problemu. Może też się okazać, że posiadanie przez obcokrajowca takiego zezwolenia nie jest konieczne. Wówczas otrzymuje on zaświadczenie, że nie potrzebuje zezwolenia i właśnie ten dokument może przedłożyć w banku. Jeżeli w kraju pochodzenia kredytobiorcy nie prowadzi się ewidencji kredytobiorców, to brak takiej informacji w niektórych bankach automatycznie wyklucza możliwość zaciągnięcia kredytu. W innych natomiast nie stanowi żadnego przeciwwskazania. Niektóre banki działające w Polsce w ogóle nie udzielają kredytów hipotecznych obcokrajowcom, co z pewnością stanowi zdecydowane ograniczenie dostępnej oferty.