Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny i program MdM

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Kredyt hipoteczny i program MdM

Zakup własnego mieszkania jest obecnie praktycznie niemożliwy bez zakredytowania. Kredyty są jednak bardzo drogie, są dużym obciążeniem i bardzo poważnym zobowiązaniem na wiele długich lat. Dzięki temu, że istnieje rządowy program wsparcia dla młodych ludzi, takie kredyty znacznie łatwiej uzyskać, a ich spłacanie jest znacznie mniej obciążające. Dzięki temu więcej młodych ludzi może sobie na nie pozwolić. Mogą więc cieszyć się własnym mieszkaniem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Założenia programu MdM

Program MdM, czyli Mieszkania dla Młodych, zakłada że młodzi ludzie powinni mieć ułatwiony dostęp do pierwszego w swoim życiu mieszkania. Przy czym młodzi zostali tutaj zdefiniowani, jako osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 lat. Warunkiem wzięcia udziału w programie wspierającym młodych ludzi, poza wiekiem, jest również stan posiadania. Mianowicie, nie można być właścicielem domu ani mieszkania. Mało tego, nie można nawet mieć praw do mieszkania lokatorskiego. Mieszkanie zakupione w ramach wsparcia ma być pierwszym posiadanym przez osoby objęte programem, ponieważ celem projektu jest wsparcie przy usamodzielnieniu a nie ułatwianie dorobienia się mieszkania w celach zarobkowych.

Jakie mieszkania są objęte programem MdM

W ramach programu wsparcia młodych, czyli Mieszkania dla Młodych można zakupić zarówno mieszkanie jak i dom. Program obejmuje możliwość zakupienia mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego oraz możliwość wybudowania domu. Rynek pierwotny to mieszkania nowe, dopiero oddawane do użytku. Rynkiem wtórnym określa się mieszkania sprzedawane przez właściciela, a nie przez dewelopera. Takie mieszkania również są objęte dofinansowaniem. Jak wspomniano, budowa domu również wchodzi w zakres pomocy rządowej.

Jak program MdM wiąże się z kredytem hipotecznym?

To bardzo ważne pytanie. Program można uruchomić tylko dla kredytów o bardzo określonych parametrach. I to właśnie jest ten najważniejszy związek. Przede wszystkim, zaciągane zobowiązanie musi obejmować swoją wartością przynajmniej 50% wartości mieszkania. jeżeli będzie obejmowało więcej to też dobrze. Istotne jest jednak, by kredyt nie był zaciągnięty na kwotę stosunkowo mniejszą. Druga rzecz to okres spłaty. Kredyt musi być zaciągnięty przynajmniej na piętnaście lat. Krótszy nie zostanie objęty dofinansowaniem. Dłuższy oczywiście tak. Skąd takie ograniczenia? Program MdM ma być pomocą dla rodzin, które mają trudność z zaciągnięciem lub spłaceniem kredytu. Dzięki dofinansowaniu, własna nieruchomość staje się dla tych rodzin możliwa do zdobycia, staje się bardziej realna. Dlatego ograniczenia, by wyeliminować te osoby, które są w stanie samodzielnie sobie poradzić. Jeżeli ktoś jest w stanie samodzielnie sfinansować ponad połowę nieruchomości, to poradzi sobie również z drugą częścią. Jeżeli ktoś jest w stanie spłacić kredyt hipoteczny w czasie krótszym niż 15 lat, to również oznacza, że da sobie radę finansowo z całym kredytem. Bardzo ważne, by pamiętać że osoba, która ubiega się o wsparcie finansowe z programu nie tylko nie może być właścicielem nieruchomości teraz, ale nawet wcześniej. Jeżeli więc ktoś miał już jakąś nieruchomość, ale została ona zbyta, to niestety, ale wsparcie finansowe z rządu, w takiej sytuacji nie przysługuje. Program Mieszkania dla Młodych to bardzo ciekawe i dla wielu korzystne rozwiązanie, które niesie ze sobą ogromne możliwości. Wiele rodzin, właśnie dzięki MdM mogło wejść w posiadanie swojego pierwszego domu czy mieszkania, co z całą pewnością poprawiło ich sytuację i podniosło stabilizację życiową.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty