Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

MDM a budowa domu

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Budowa domów jednorodzinnych dzięki MDM

Ze wsparciem z programu „Mieszkanie dla Młodych” w 2017 roku budowa domu może kosztować o kilkanaście tysięcy złotych mniej. Dofinansowanie dla młodych na dom obejmuje zwrot części zapłaconego podatku VAT za materiały budowlane. Kredyt na budowę domu nie jest związany z MDM.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Środki z programu MDM na budowę domu nie są przyznawane tak jak w przypadku zakupu gotowego domu czy mieszkania. Inwestorzy i jednocześnie beneficjenci programu mogą ubiegać się o zwrot części podatku VAT z sumy, którą wydali na materiały budowlane.

Warunki MDM a dom budowany samodzielnie

W programie MDM dopłata do domu to od 10 do 30 procent kwoty, o ile dom kupuje się od dewelopera. Budowa domu systemem gospodarczym, czyli tworzenie go na własną rękę, nie daje takich możliwości – inwestor może liczyć na odzyskanie części zapłaconego za materiały budowlane podatku VAT. Zwykle kwota ta nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy na kupno gotowego domu z MDM można otrzymać dotację rzędu kilkudziesięciu tysięcy, a nawet ponad 100 tysięcy złotych. W programie MDM budowa domu systemem gospodarczym jest mniej opłacalna niż zakup istniejącej nieruchomości – koszt jest podobny, ale w tym drugim przypadku można liczyć na większą pomoc ze strony rządu, jeśli spełnia się stawiane przed beneficjentami warunki. Wnioskodawca o dofinansowanie nie powinien mieć więcej niż 35 lat (rocznikowo), a w przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego małżonka. Nie można też być właścicielem ani współwłaścicielem nieruchomości nadającej się do zamieszkania ani mieć spółdzielczego lokatorskiego prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego (nie dotyczy to rodzin wielodzietnych, czyli takich, które mają trójkę lub więcej dzieci).

Program MDM a budowa domu – jakie dofinansowanie można zyskać?

Zwrot VAT w MDM obejmuje tylko część podatku. Kwota obliczana jest na podstawie faktur wystawionych na beneficjenta. Dotyczy to tylko tych dokumentów, które zostały wystawione po dniu wydania pozwolenia na budowę lub przebudowę czy rozbudowę domu mieszkalnego i nie później niż do 30 września 2018 roku. Pieniądze z MDM na dom można dostać tylko wtedy, gdy pozwolenie na budowę czy rozbudowę lokalu wydane zostało po 1 stycznia 2014 roku. Ponadto powierzchnia użytkowa domu współfinansowanego z MDM nie może przekraczać 100 metrów kwadratowych, a jeśli beneficjentem jest rodzina z trójką lub więcej dzieci – 110 metrów kwadratowych. Żeby dokładnie wyliczyć kwoty zwrotu podatku VAT, należy wziąć pod uwagę stawkę VAT (22, 23, 24 czy 25%) i cenę za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oraz wielkość wydatków na materiały. Dla ułatwienia można skorzystać z kalkulatora MDM.

Dom z MDM – jak ubiegać się o pomoc finansową z programu, budując dom?

Wniosek o dofinansowanie w postaci zwrotu części VAT-u za materiały budowlane można złożyć tylko raz – do 31 grudnia roku, w którym rozpoczęto użytkowanie lokalu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty