Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Na czym polega refinansowanie kredytu hipotecznego?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Symbol spłaty kredytu hipotecznego

Refinansowanie kredytu hipotecznego jest doskonałym sposobem na obniżenie spłacanych rat. Kredyty hipoteczne są zobowiązaniami zaciąganymi zazwyczaj na wiele lat, dlatego w okresie kredytowania mogą pojawić się lepsze oferty. Refinansowanie to przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Refinansowanie kredytu hipotecznego wbrew pozorom nie jest skomplikowaną operacją, dlatego po zebraniu odpowiednich dokumentów można wykonać ją samemu lub przy wsparciu doradców finansowych.

Refinansowanie kredytu (kredytu hipotecznego) – czym jest? Zalety

Jak przekonują eksperci z branży finansowej, zdecydowana część polskich kredytobiorców po wzięciu kredytu hipotecznego przestaje się interesować zaciągniętym zobowiązaniem. Jest to podstawowy błąd, ponieważ istnieje możliwość refinansowania kredytu hipotecznego, czyli przeniesienia zobowiązania do innego banku lubi instytucji finansowej, która oferuje lepsze warunki. Kredyty hipoteczne są zobowiązaniami spłacanymi na 15, 20, 25 i więcej lat, dlatego w okresie ich trwania, warunki mogą znacznie się zmienić. Refinansowanie kredytów hipotecznych opłaca się tylko wtedy, gdy dany bank jest w stanie udzielić kredytu na lepszych zasadach. Szczególną uwagę należy zwracać przede wszystkim na wysokość marży kredytowej, prowizję za udzielenie nowego kredytu, koszty wyceny nieruchomości (prawdopodobnie trzeba będzie wykonać wycenę raz jeszcze), koszty zmian w księdze wieczystej (trzeba będzie zmienić nazwy banków znajdujących się w niej). Należy pamiętać, że do czasu otrzymania nowego wpisu do hipoteki, część banków może zażądać ubezpieczenia pomostowego. W zależności od podpisanej umowy, dotychczasowy bank może zażądać również prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania, która może wynosić ok. 2-3% wartości kredytu pozostałego do spłaty. Po zliczeniu wszystkich dodatkowych opłat może się okazać, że refinansowanie kredytu hipotecznego jest mało opłacalne. W takich sytuacjach warto poprosić o pomoc doradcę finansowego, który będzie w stanie wynegocjować lepsze oferty dla kredytobiorców. Istotną zaletą refinansowania kredytów hipotecznych (oraz innych zobowiązań) jest możliwość zmiany okresu spłat, a nawet wysokości comiesięcznej raty. Wiele banków oraz instytucji finansowych oferuje swoim klientom zmianę systemu spłacania rat, np. z rat równych malejące lub na odwrót. Elastyczność refinansowania kredytu hipotecznego pozwala na dostosowanie zaciągniętego zobowiązania do potrzeb oraz możliwości kredytobiorcy.

Refinansowanie kredytu hipotecznego krok po kroku

Refinansowanie kredytu hipotecznego należy zawsze rozpocząć od poznania najlepszych ofert na rynku, dzięki czemu kredytobiorca będzie mógł wybrać najbardziej korzystne oferty banków lub instytucji finansowych, udzielających kredytów refinansowych. Analizy ofert można dokonać samemu za pomocą porównywarek oraz kalkulatorów online, które pomogą znaleźć atrakcyjne oferty w prosty i szybki sposób. Warto skorzystać z pomocy doradców finansowych i agentów kredytowych, którzy współpracują z wieloma bankami, dzięki czemu mogą zapewnić dodatkowe rabaty, które zazwyczaj są niedostępne dla klientów indywidualnych. Do refinansowania kredytu hipotecznego potrzebnych będzie kilka dokumentów, które należy przedstawić bankowi, do którego przeniesiony zostanie kredyt hipoteczny. Zazwyczaj zachodzi konieczność przedstawienia takich samych informacji i zaświadczeń jak w przypadku zaciągania standardowego zobowiązania wraz z dodatkowym zaświadczeniem o posiadanym kredycie. Bank będzie żądał przedstawienia informacji odnośnie do daty udzielenia kredytu hipotecznego, danych osobowych kredytobiorcy, wysokości pozostałego kapitału do spłaty, deklaracji wydania dokumentów do zwolnienia hipoteki po spłacie kredytu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty