Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Podział obowiązków kredytowych po rozwodzie

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Podział obowiązków kredytowych po rozwodzie

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele długich lat. Zaciągany jest zwykle na dwadzieścia pięć lub trzydzieści lat. To bardzo długi okres, który tak naprawdę może przynieść wiele zmian. Zwykle na zaciągnięcie takiego kredytu decydują się małżonkowie, którzy chcą budować wspólne życie we własnym mieszkaniu lub we własnym domu. Przez tak długi okres wiele się jednak może wydarzyć, łącznie z rozwodem. Kto wówczas powinien kontynuować spłatę kredytu? Jak tę sytuację można rozwiązać?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Podział majątku po rozwodzie

Jeżeli małżonkowie samodzielnie nie dojdą do porozumienia, w czasie rozprawy rozwodowej sąd może dokonać podziału majątku, którym wspólnie dysponują. Do podziału są więc wspólne pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym, wspólne ruchomości i nieruchomości, w tym dom lub mieszkanie. Co jednak ważne, mimo tego, że sąd może przyznać mieszkanie jednej ze stron, nie oznacza to, że tym samym czyni ją jedyną odpowiedzialną za spłatę pozostałej dla banku należności. Przyznając nieruchomość, sąd decyduje jedynie, kto ma z niej korzystać i kto staje się jej właścicielem. Na wniosek stron uczestniczących w postępowaniu sąd może określić, kto ma pozostałe zobowiązanie spłacić. Co jednak ważne, to ta decyzja nie jest dla banku wiążąca. Bank, jako niezależna instytucja, która nie uczestniczy w postępowaniu i nie jest w nim stroną nie musi respektować podjętych przez sąd decyzji. Jeżeli więc dojdzie do sytuacji, że małżonek zobowiązany do spłaty kredytu, który decyzją sądu został do tej spłaty zobligowany, nie będzie się wywiązywał z zobowiązania, bank może się o tę spłatę zwrócić do drugiego małżonka, sądownie zwolnionego z długu. Mało tego, bank może nawet uzyskać tytuł wykonawczy i egzekwować swój dług przed komornikiem.

Sądowy wyrok w sprawie zobowiązań eksmałżonków

Jednakże i z taką sytuacją można sobie poradzić. Sam wyrok sądu powoduje, że obciążony egzekucją małżonek może się odwoływać od tej decyzji banku. Wyrok sądu, który zwalnia go z konieczności spłacania kredytu powoduje, że może on swoich praw dochodzić przed sądem. Jeżeli nawet komornik zajmie jakieś pieniądze i ściągnie jakąś część długu można wnioskować o roszczenie regresowe, czyli zwrot wpłaconych lub zajętych pieniędzy. W ten sposób zostaje nie tylko zwolniony z odpowiedzialności, ale również z konsekwencji, która z tą odpowiedzialnością się wiąże.

Bankowa procedura przejęcia kredytu przez jednego z małżonków

Oczywiście można przeciwdziałać tak radykalnym rozwiązaniom, jakim jest sąd i odwoływanie się od egzekucji komorniczej. W tym celu trzeba się udać wraz z byłym małżonkiem przejmującym nieruchomość z zobowiązaniami kredytowymi do banku, w którym zaciągnięty jest kredyt. W tymże banku należy złożyć nową dyspozycję dotyczącą kredytu. W ramach tej dyspozycji należy wskazać, że jedynym kredytobiorcą staje się właściciel domu i to on będzie wyłącznie ów kredyt spłacał i za niego odpowiadał. Taka dyspozycja powoduje, że bank nie może egzekwować należności z drugiego byłego małżonka. Pod dyspozycją muszą być złożone podpisy obojga dotychczasowych kredytobiorców.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty