Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Program mdm a mieszkanie na rynku wtórnym

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Para maluje mieszkanie z rynku wtórnego kupione dzięki programowi mdm

W MDM mieszkanie z rynku wtórnego i dom z drugiej ręki powinny mieć ograniczoną powierzchnię tak jak lokale z rynku pierwotnego. Na rynek wtórny MDM ustala odrębne limity ceny za 1 m kw., warto sprawdzić je na stronie internetowej programu lub obliczyć samodzielnie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Program MDM rynek wtórny bierze pod uwagę dopiero od 2016 roku. Od włączenia ofert z rynku wtórnego nieruchomości do programu „Mieszkanie dla Młodych” można starać się o dofinansowanie zakupu nie tylko nowych mieszkań i domów jednorodzinnych, ale także tych z drugiej ręki.

MDM: rynek wtórny – warunki uzyskania dopłaty

Kupując mieszkanie na ryku wtórnym, można wziąć udział w programie MDM. Żeby uzyskać dopłatę do wkładu własnego, uczestnik powinien mieć nie więcej niż 35 lat (rocznikowo, czyli do końca roku, w którym obchodzi 35. urodziny) ani być właścicielem czy posiadać prawa lokatorskiego do nieruchomości nadającej się do zamieszkania (nie dotyczy to rodzin z trójką lub więcej dzieci). Warunki MDM na rynek wtórny obejmują takie same zasady kredytowania jak na rynek pierwotny. Uczestnik powinien dysponować wkładem własnym w wysokości nie mniejszej niż 20 procent i nie większej niż 50 procent ceny mieszkania lub domu. Zobowiązany jest do zaciągnięcia kredytu w banku biorącym udział w programie MDM na przynajmniej 15 lat. Zakup domu lub mieszkania z MDM może zostać dofinansowany wtedy, gdy nieruchomość spełnia określone przez ustawodawcę wymagania. Metraż domu nie powinien przekraczać 100 metrów kwadratowych (m kw.) powierzchni użytkowej oraz 110 m kw. w przypadku rodzin wielodzietnych, a mieszkanie powinno mieć nie więcej niż 75 m kw. i 85 m kw. dla rodzin wielodzietnych. Lokale mieszkalne z drugiej ręki w programie MDM powinny spełniać też kryteria ceny za 1 metr kwadratowy powierzchni.

MDM: rynek wtórny 2017 i 2018 – limity

Program MDM na rynek wtórny i rynek pierwotny nakłada limity cen za 1 metr kwadratowy powierzchni lokalu mieszkalnego. Nieprzekraczalność ustalonych stawek dla poszczególnych miast i gmin jest warunkiem uczestnictwa w MDM. Limit ceny oblicza się, mnożąc 0,9 przez powierzchnię użytkową nieruchomości przez średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m kw. (podaje go Państwowy Bank Rozwoju co kwartał, stosowne komunikaty dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej). Można też sprawdzić, jakie są aktualne obliczone kwoty i wysokość dopłat na stronie internetowej www.mieszkaniedlamlodych.com.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty