Rola pośrednika finansowego przy zawieraniu kredytu hipotecznego
Zawierając umowę kredytową dotyczącą kredytu hipotecznego można zdać się wyłącznie na siebie, a można również skorzystać z pomocy pośrednika finansowego. Takie działanie może się okazać nieco droższe, ale korzyści, które wynikają z tej dopłaty są bardzo duże. Przede wszystkim wiążą się one z ogromną wygodą i profesjonalnym wsparciem ze strony pośrednika finansowego, który wszystko wyjaśni, wytłumaczy i rzetelnie podpowie optymalne rozwiązanie, dzięki któremu kredyt hipoteczny zostanie przyznany na korzystnych warunkach finansowych.
Rola pośrednika finansowego
Pośrednik finansowy pełni bardzo złożoną funkcję, a zadania, które wykonuje są inne, zależnie od etapu, na którym wniosek kredytowy się znajduje. I tak oto, pośrednik będzie odgrywał rolę doradcy, informatora, reprezentanta oraz negocjatora. Tak to wygląda w skrócie. To, które zadanie w danym momencie spadnie na pośrednika zależy też w dużej mierze od samego klienta. Im bardziej jest on samodzielny i zorientowany w temacie, tym mniej będzie od pośrednika wymagał, zlecając mu wyłącznie te zadania, których rzeczywiście sam nie może lub nie chce wykonać. Natomiast, mniej zorientowany i mniej samodzielny klient będzie raczej kładł nacisk na wsparcie ze strony pośrednika czyniąc go w pewnym stopniu odpowiedzialnym za dobre decyzje, oczywiście wyłącznie mentalnie odpowiedzialnym.
Poszukiwanie idealnego kredytu hipotecznego
Tu pośrednik odgrywa szczególną rolę. To on szuka i porównuje oferty dostępne w kilku różnych bankach. To on dopytuje o warunki spłaty, wymagane zabezpieczenia i koszty zaciągnięcia takiego kredytu. Oczywiście, dla każdego klienta przygotowywana jest zwykle indywidualna oferta. Mieści się jednak ona zwykle w określonych widełkach i to właśnie te widełki pośrednik musi od banku uzyskać. To bardzo wygodne. Raz, że klient nie musi samodzielnie tych spraw załatwiać, a dwa że nie zostawi nigdzie swojego numeru PESEL. Dlaczego to takie istotne? Każda rejestracja numeru PESEL w kontekście zapytania o kredyt hipoteczny obniża wynik scoringowy klienta. Im więcej zapytań, tym bardziej obniża się ów scoring, a to zmniejsza zdolność kredytową. Właśnie dlatego uzyskanie maksimum informacji anonimowo jest tak cenne. Pośrednik wie, jak zapytać, współpracuje z bankami i chociażby na zasadzie współpracy może również takie dane pozyskać, bez podawania PESELu klienta.
Wniosek kredytu hipotecznego
Na etapie składania wniosku kredytowego to właśnie pośrednik tłumaczy jak należy wypełnić formularz, co powinno się w nim znaleźć i jak należy poszczególne rubryki interpretować. To właśnie pośrednik podpowiada, co oznaczają poszczególne zdania i zwroty zawarte w formularzu, które często są sformułowane typowym, bankowym językiem, który może być niezrozumiały dla przeciętnego człowieka. Oczywiście, niezwykle istotne jest również to, że pośrednik jest specjalistą i wie też jak pewne informacje sformułować, tak by dobrze wyglądały dla banku, a jednocześnie były zapisane zgodnie z prawdą. Taka wiedza wynika z doświadczenia przy licznych kredytach. Klient raczej takiego doświadczenia nie ma, a pośrednik owszem.
Proces zaciągania kredytu hipotecznego
Sam proces zaciągania kredytu jest zaś znacznie krótszy, jeżeli robi się to z pośrednikiem. Dlaczego? Pośrednik współpracuje zwykle z kilkoma bankami. Jako, że ma doświadczenie w zakresie tych różnych współprac, wie jaki bank czego oczekuje, jak wyglądają procedury, jakie etapy trzeba przejść i jakie dokumenty należy dostarczyć. Ta wiedza powoduje, że po podjęciu decyzji dotyczącej banku, w którym klient będzie zabiegał o kredyt, pośrednik może podpowiedzieć, jakie dokumenty należy zacząć gromadzić i o jakie zaświadczenia należy zacząć się starać. Jeżeli klient zacznie sam gromadzić niezbędny zestaw, nie trzeba będzie czekać na analizy ze strony banku, na jego wytyczne. Wyjdzie się im naprzeciw, a to znacznie skraca wszystkie procedury. Wystarczy sobie powiem wyobrazić sytuację, w której klient czeka na decyzję, a bank przekazuje informację, że brakuje jakiegoś zaświadczenia. Zanim klient je zdobędzie, to upłynie trochę czasu. Zamiast tego, można równolegle zabiegać o wszystkie niezbędne dokumenty (pośrednik wie jakie), dostarczyć je w jednym komplecie i tylko czekać na decyzję. Bank przystąpi do ich analizowania i nie będzie czekał na skompletowanie. Podsumowując, współpraca z pośrednikiem może być dla klienta bardzo dużym wsparciem i ogromnym ułatwieniem. To rozwiązanie, które skraca czas oczekiwania na kredyt, skraca procedurę a jednocześnie pozwala wybrać najkorzystniej.