Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym
Wielu momentów w życiu nie da się przewidzieć. Można wiele planować, wiele ze swoich planów realizować, ale czasem trzeba je po prostu zmienić. Tak bywa w przypadku kupienia mieszkania na kredyt. Sam kredyt zaciągany jest na kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Trudno przewidzieć, co może się w tym czasie zdarzyć, a zdarzyć się może wiele. Jedną z takich sytuacji może być konieczność sprzedania mieszkania, które jest obciążone kredytem hipotecznym. Jak to zrobić i jakich formalności dopełnić?
Uporządkowanie wpisów hipotecznych
Zakup mieszkania na kredyt wiąże się z wprowadzeniem odpowiednich adnotacji w księdze wieczystej. Każda nieruchomość ma założoną księgę wieczystą. To w niej notowane są najważniejsze informacje, jak zastaw hipoteczny czy aktualny właściciel. Zakup na kredyt powoduje, że w księdze wpisany zostaje aktualny właściciel, ale z zaznaczeniem, że na nieruchomości widnieje zastaw hipoteczny. Taki zapis ma służyć temu, by wierzyciel hipoteczny mógł skorzystać z zabezpieczenia, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić zadłużenia. Ustanowienie zastawu hipotecznego na nieruchomości i wpisanie go do księgi wieczystej nie powoduje jednak, że właściciel mieszkania całkowicie traci swoje prawa. Nie traci ich, są one jedynie ograniczone. To oznacza, że można z powodzeniem sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką, ale trzeba o tym powiadomić bank, który jest wierzycielem. Sprzedaż bez wiedzy banku może być bardzo dużym problemem, jeżeli nie okaże się nie możliwa. Informując bank o planie sprzedaży należy również przekazać informację o tym, że reszta zobowiązania zostanie spłacona poprzez jedną ratę.
Zaświadczenie z banku
Konieczne jest uzyskanie zaświadczenia z banku, które będzie zawierało informację dotyczącą kwoty pozostałej do spłaty. Z jednej strony, taka informacja pomoże właścicielowi w dokonaniu właściwej wyceny. Z drugiej strony, właściciel będzie wiedział ile pozostało mu do spłaty. Trzeci element to przekazanie informacji nowemu właścicielowi. Jako nabywca ma prawo wiedzieć na jakim poziomie jest zadłużenie nieruchomości, którą zamierza nabyć. Warto również zadbać o wystawienie przez bank promesy. Jest to oświadczenie, w którym bank deklaruje wykreślenie zastawu hipotecznego z księgi wieczystej zaraz po dokonaniu spłaty kwoty pozostałej zaległości. Taka promesa stanowi dla przyszłego właściciela formalny gwarant, że księga wieczysta jego nieruchomości będzie czysta. To może mieć bardzo duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji.
Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym
Po podjęciu decyzji i uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów z banku można przystąpić do sprzedaży mieszkania. Nabywca musi przelać odpowiednią kwotę pieniędzy na konto banku (taką kwotę, która pozostała do spłaty) i pozostałą na konto dotychczasowego właściciela. Trzeba bowiem pamiętać, że w pierwszej kolejności należy uregulować zobowiązanie wobec banku, a dopiero potem można przystąpić do dalszych czynności sprzedażowych. Inaczej, działanie jest niezgodne z prawem. Należy również udać się do notariusza i sformalizować sprzedaż. Dzieje się to przez spisanie aktu notarialnego, w którym to dotychczasowy właściciel zrzeka się praw do nieruchomości na rzecz nowego właściciela. Oczywiście, to również wiąże się z kosztami i strony powinny wcześniej ustalić, czy pokrywa je tylko jedna strona, czy się nimi dzielą. Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym nie jest bardzo skomplikowana ani bardzo złożona. To w zasadzie bardzo proste zadanie. Jedyne o czym trzeba pamiętać to dopełnienie formalności i zachowanie właściwej kolejności wszystkich działań, które muszą zostać podjęte.