Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Symulacja kredytu hipotecznego

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Pracownik banku wręcza symulację kredytu klientowi hipotecznego klientowi

Symulacja kredytowa możliwa jest po podaniu wartości nieruchomości, kwoty kredytu oraz okresu spłaty zadłużenia. W ten sposób można sprawdzić, jakie są prognozowane raty kredytu hipotecznego i w którym banku aktualnie można uzyskać najlepszą ofertę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Symulacja kredytu hipotecznego jest prognozą co do warunków spłaty zadłużenia zaciągniętego na zakup domu lub mieszkania. Dostępne porównywarki zestawiają oferty kredytowe z różnych banków, jeśli ustawi się planowaną kwotę kredytu, wartość nieruchomości oraz okres spłaty. Tak działa internetowa symulacja spłaty kredytu.

Parametry niezbędne do przeprowadzenia symulacji kredytu

Żeby symulacja kredytu hipotecznego była możliwa, należy podać przynajmniej trzy parametry – wysokość zadłużenia, wartość nieruchomości, którą chce się nabyć, a także okres kredytowania (czyli czas, przez jaki należy płacić comiesięczne raty). To wystarczy do uzyskania prognoz co do wysokości rat kredytu. Na wysokość raty składają się część kapitałowa i odsetki. Oprócz tego koszty kredytu to prowizja banku oraz inne opłaty. Dzięki porównywarkom online można łatwo i szybko przeprowadzić symulację spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego w różnych bankach.

Marża, oprocentowanie, miesięczna rata – symulacja kredytu online

Najważniejsze pojęcia dla kredytobiorców to:

  • rata – kwota, którą co miesiąc płaci się bankowi w ramach spłaty zadłużenia, na ratę składa się część kapitałowa oraz odsetkowa; kredyt hipoteczny można spłacać w ratach stałych – wtedy rata wynosi zawsze tyle samo przez cały okres kredytowania, lub w ratach malejących – na początku raty są wyższe i z czasem maleją;
  • marża – to, co bank zarabia poza prowizją, udzielając kredytu;
  • WIBOR – wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym, czyli stopa procentowa pożyczek międzybankowych;
  • oprocentowanie – składowa WIBOR-u oraz marży.

Dzięki porównywarce można zestawić wszystkie te parametry w przejrzystej tabeli z podziałem na oferty poszczególnych banków. Symulacja rat kredytu uwzględnia wymienione aspekty.

Symulacja kredytu mieszkaniowego – zalety i wady

Symulacja kredytu hipotecznego pozwala tylko w przybliżeniu określić wysokość raty i nie stanowi oferty handlowej. Nie jest też wiążąca dla banków. Jej niewątpliwą zaletą jest natomiast to, że szacunkowo określa wysokość rat i pozwala skorygować swoje plany kredytowe jeszcze przed wizytą w banku. Zaletami symulacji kredytu w porównywarce są zestawienie ofert różnych banków w jednym miejscu i przedstawienie ich w przejrzysty sposób, a także możliwość łatwego przesłania na maila wybranej opcji.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty