Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Wakacje kredytowe, czyli zawieszenie kredytu

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Wakacje kredytowe, czyli zawieszenie kredytu

Kredyt to zobowiązanie finansowe zaciągane zwykle na kilka lat. Rzadko kiedy udaje się z nim uporać wcześniej. Mając to na uwadze, warto wziąć pod uwagę fakt, że nie zawsze sytuacja finansowa osoby zaciągającej kredyt będzie taka sama. Kilka lat to czas, w którym wiele się może zmienić. Właśnie dlatego, decydując się na zaciągnięcie kredytu warto skorzystać z takiego, który pozostawia opcję zawieszenia spłaty na jakiś okres.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wakacje kredytowe

To, żeby była możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, musi być zapisane w umowie kredytowej. Jeżeli zawierany produkt nie posiada takiego rozwiązania, nie zostało ono uwzględnione w umowie, to bank nie pozwoli na przerwanie spłaty. Jeżeli jednak taką możliwość uwzględnia wybrany produkt, warto sprawdzić, na jakich zasadach jest to dostępne. Czy takie wakacje można zrobić sobie wyłącznie raz w czasie całego okresu kredytowania czy przysługują raz na rok kredytowy, czyli co roku się odnawiają. Druga rzecz to, to jak wiele rat można sobie w ten sposób zawiesić. To znaczy, czy zawieszeniu może ulec zaledwie jedna rata, dwie czy trzy. Na ile miesięcy można wstrzymać opłacanie rat zaciągniętego kredytu. Trzecia sprawa, to czy zawieszenie sobie można rozłożyć. Powiedzmy, że przysługują trzy miesiące wakacji kredytowych. Czy można je rozłożyć i skorzystać za każdym razem z jednego miesiąca przerwy, czy trzeba wykorzystać całe zawieszenie jednocześnie. I na koniec, czy fakt, że nie wykorzysta się tego zawieszenia powoduje, że kredyt szybciej zostanie spłacony?

Rodzaje wakacji kredytowych

Przed wnioskowaniem o wakacje kredytowe dla siebie warto dobrze z bankiem doprecyzować, co pod tym pojęciem jest rozumiane. Wakacje kredytowe są bowiem dostępne pod dwiema postaciami. Pierwsza z nich to całkowite wstrzymanie opłacania raty. Zwykle dopuszczalne jest raz na rok. Druga wersja wakacji kredytowych to forma wstrzymania wyłącznie kapitałowej części raty. Natomiast część odsetkowa nadal jest płacona. Tego rodzaju wakacje mogą trwać nieco dłużej. Fakt, że kapitał kredytu się nie zmienia, ale spłacanie samych odsetek jest znacznie mniej dotkliwe niż spłacanie całej raty kredytu.

Jak uzyskać wakacje kredytowe

Poza tym, że taka opcja powinna być zawarta w umowie kredytu, należy też spełnić jeden istotny warunek. Wakacje kredytowe przysługują wyłącznie temu klientowi, który przez okrągły rok sumiennie i terminowo opłacał wszystkie swoje raty związane z kredytem, który ma zostać zawieszony. Jeżeli w dwunastomiesięcznej historii nie ma żadnych potknięć wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do banku i w ten sposób można uzyskać prawo do wakacji kredytowych. We wniosku należy podać miesiąc, od którego wakacje mają obowiązywać. Taką prośbę można złożyć nawet na kilka dni przed planowaną przerwą, nie ma tutaj żadnych więcej ograniczeń. Wakacje kredytowe to bardzo praktyczne rozwiązanie. Pozwoli podratować budżet w chwili załamania. Nie jest to co prawda rozwiązanie wszystkich problemów finansowych, ale na przejściowe problemy może być bardzo pomo

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty