Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Warunki programu Mieszkanie dla Młodych

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Młoda para w nowym mieszkaniu dzięki spełnieniu warunków programu Mieszkanie dla młodych

Warunki uczestnictwa w programie MDM określają precyzyjnie autorzy projektu. Wymagania stawiane są co do wielkości wkładu własnego, powierzchni i ceny kupowanego lokalu oraz wieku wnioskodawcy. Dodatkowe korzyści uzyskują rodziny z trójką lub większa liczbą dzieci.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

W programie „Mieszkanie dla Młodych” w 2017 roku warunki zmieniły się nieznacznie w stosunku do lat wcześniejszych. Zmianie uległy m.in. warunki kredytu w MDM. W 2017 roku minimalny wkład własny został zwiększony z 15 do 20 procent (lub mniej, jeśli kredyt się ubezpieczy). Zniesiono też dla rodzin wielodzietnych warunek zabraniający posiadania przez wnioskodawcę spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu lub aktu własności domu lub mieszkania.

„Mieszkanie dla Młodych” – warunki wyboru mieszkania

Potencjalnym beneficjentom program MDM warunki stawia jasne, a przez procedurę ubiegania się o dopłatę do wkładu własnego pomagają przejść pracownicy banków biorących udział w projekcie. Aby dostać środki, należy wybrać mieszkanie lub dom, które spełniają warunki projektu MDM, czyli:

  • mieszkanie ma maksymalnie 75 metrów kwadratowych (m kw.), a dom 100 m kw., a w przypadku rodzin wielodzietnych odpowiednio 85 m kw. i 110 m kw. powierzchni użytkowej;
  • cena 1 m kw. powierzchni lokalu nie może przekraczać limitów Banku Gospodarstwa Krajowego publikowanych co kwartał.

W przypadku ubiegania się o dopłatę z MDM do samodzielnej budowy domu, a nie jego kupienia, można odzyskać część pieniędzy wydanych na materiały budowlane. Jednak kwoty te są znacznie niższe niż w przypadku zakupu gotowego domu czy mieszkania.

MDM 2017 – warunki uzyskania kredytu

Aby skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”, niezbędne jest zaciągnięcie kredytu na przynajmniej połowę wartości kupowanego lokalu. Należy mieć wkład własny nie mniejszy niż 20 procent całej kwoty i nie większy niż 50 procent. Warunki kredytu MDM są ustalane pomiędzy wnioskodawcą a bankiem. Jedynym warunkiem, jaki musi spełnić kredyt MDM, jest okres jego spłacania – nie może być krótszy niż 15 lat.

Program MDM – warunki, które musi spełniać wnioskodawca

Program „Mieszkanie dla Młodych” 2017 stawia warunki uwzględniające wiek wnioskodawcy, liczebność jego rodziny oraz własność nieruchomości nadającej się do zamieszkania. O dofinansowanie zakupu mieszkania albo domu mogą starać się single do 35. roku życia oraz małżeństwa, w których młodszy małżonek ma nie więcej niż 35 lat rocznikowo. Największą dopłatę do wkładu własnego mogą uzyskać rodziny wielodzietne – z trójką lub więcej dzieci, najmniejszą – osoby samotne. Osoby składające wniosek o przystąpienie do programu „Mieszkanie dla Młodych” nie mogą być właścicielami nieruchomości ani mieć spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Wyjątkiem są rodziny wielodzietne, których członkowie mogą zachować posiadane mieszkanie czy dom i mimo to skorzystać z dofinansowania do zakupu kolejnego lokum.

Sprawdź podobne: Kredyt hipoteczny z rodzicami sposobem na wyprowadzkę z domu

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty