Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Wkład własny w programie MDM

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Nowe mieszkanie dzięki wkładowi własnemu w Mdm

Maksymalny wkład własny w MDM to połowa wartości kupowanego mieszkania lub domu, a minimalny – 20 procent (lub mniej, jeśli wykupi się ubezpieczenie kredytu). Pozostałą kwotę powinien stanowić kredyt hipoteczny w jednym z banków realizujących program „Mieszkanie dla Młodych”.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wkład własny w programie MDM to środki zgromadzone przez osoby ubiegające się o kredyt i dopłatę ze środków państwowych do zakupu lokalu mieszkalnego. Mogą pochodzić z oszczędności, darowizny lub być zdobyte w inny sposób.

MDM a wkład własny – jeden z warunków przystąpienia do programu

W MDM 2017 wkład własny – tak jak w poprzednich latach trwania programu – jest niezbędny. W ubiegłych latach minimalna kwota wkładu własnego wynosiła 15 procent wartości kupowanego lokalu. W 2017 roku w MDM wkład własny powinien stanowić minimum 20 procent całej sumy niezbędnej do nabycia nieruchomości. Wyjątkiem jest wykupienie ubezpieczenia kredytu – wówczas niektóre banki pozwalają, by wkład wynosił zaledwie 10 procent kwoty. Pozostałe środki niezbędne do sfinalizowania zakupu stanowi kredyt hipoteczny w jednym z banków realizujących rządowy program MDM.

Część pieniędzy może pochodzić np. z pożyczki pracowniczej, która jest nisko oprocentowana (lub nieoprocentowana) i dlatego opłacalna dla osób starających się o kredyt. Informacja o pożyczce pracowniczej nie jest przekazywana do Biura Informacji Kredytowej, a sama pożyczka jest zwolniona z podatku VAT.

MDM: maksymalny wkład własny

W programie „Mieszkanie dla Młodych” wkład własny może wynosić maksymalnie 50 procent kosztów zakupu nieruchomości. Resztę środków powinny zabezpieczać kredyt hipoteczny oraz dopłata z programu (dopłata do wkładu własnego).

Kredyt hipoteczny w programie MDM

Żeby skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”, należy złożyć stosowny wniosek w banku biorącym udział w programie. Tam doradcy finansowi poinformują o warunkach i limitach oraz zweryfikują, czy wybrana oferta i wnioskodawcy spełniają wymogi stawiane w programie. Odpowiednie powinny być m.in. wielkość lokalu, cena za metr kwadratowy, cała suma za lokal, wiek wnioskodawcy i jego stan posiadania (dotyczy to spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu lub aktu własności mieszkania czy domu).

Jednym z warunków przystąpienia do programu jest zaciągnięcie kredytu z minimum 15-letnim okresem kredytowania. Aby to zrobić, niezbędny jest wkład własny w wielkości określonej przez bank i ustawodawcę (wkład własny w  2017 roku w MDM to od 20 do 50 procent).

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty