Wszystko, co musisz wiedzieć o mieszkaniu dla singla
Zakup mieszkania dla jednej osoby nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się to wydawać. Zdecydowanie łatwiej jest rodzinie, nawet z dzieckiem, niż osobie samotnej, czyli tzw. Singlowi. Oferowane dla obywateli programy rządowe wspierające zakup mieszkania uwzględniają również osoby samotne, ale problemem jest nie tylko zdolność kredytowa. Problemem jest również to, czy takie mieszkanie uda się samodzielnie utrzymać, czy starczy na opłaty i ratę kredytu, czy da się z jednej pensji pokryć wszystkie obowiązujące koszty.
Zakup czy wynajem - co jest lepsze dla singla
Pierwszym pytaniem, na które należałoby sobie odpowiedzieć jest to, czy mieszkanie dla singla opłaca się kupować, czy nie lepiej pozostać przy opcji wynajęcia. Drugie rozwiązanie to brak zobowiązań, brak przywiązania do jednego miejsca, brak ograniczeń i całkowita wolność. W każdej chwili można zmienić nie tylko mieszkanie, ale również dzielnicę danego miasta, czy wręcz przenieść się do innej miejscowości. Nic nie trzyma i nic nie ogranicza, a to bardzo dużo.Z drugiej strony jest to również brak zakorzenienia, brak stabilizacji i ciągłe życie na walizkach. To poczucie tymczasowości, bo nie ma własnego domu, a pieniądze przeznaczane są na opłacenie cudzego mieszkania.
Każdy, kto myśli o stabilizacji i poczuciu bezpieczeństwa, prędzej czy później myśli również o kredycie, bo te dwa elementy wiążą się ze sobą nierozerwalnie. Co zatem warto wiedzieć na temat kredytu dla singla?
Kredyt na mieszkanie dla singla
Kredyt hipoteczny dla singla przyznawany jest dokładnie według tych samych zasad, według których przyznawany jest on rodzinom. Trzeba wykazać się odpowiednimi dochodami, stabilnym zatrudnieniem i brakiem zobowiązań finansowych. Singiel nie ma na utrzymaniu dziecka, więc całość jego dochodów może przeznaczyć wyłącznie na siebie. To znacznie poprawia jego sytuację finansową i powoduje znaczne zwiększenie zdolności kredytowej.Mimo tego, że singiel nie ma nikogo na utrzymaniu, przynajmniej w sensie własnego dziecka, on również może skorzystać z programu rządowego, którego celem jest wsparcie młodych ludzi w drodze do kupienia własnego mieszkania. Ten program to Mieszkania dla Młodych, w skrócie MdM.
Środki z MdM bardzo szybko są rozdysponowywane za każdym razem. Świadczy to o bardzo dużym zainteresowaniu tym programem, a jednocześnie o tym, że jest na niego bardzo duże zapotrzebowanie.
Warunki przystąpienia do programu dla singli
Każdy zainteresowany programem singiel nie może przekroczyć 35 roku życia. Chodzi tu na szczęście o urodziny, nie o rocznik. Osoby więc, których data urodzin przypada na końcówkę danego roku mają kilka miesięcy więcej na skorzystanie z dofinansowania.Dopłata rządowa może sięgnąć maksymalnie 10% wartości kredytu. Zainteresowany więc finansowaniem singiel nie ma co liczyć na wsparcie w większym wymiarze.
Ograniczenia pojawiają się również w metrażu kupowanego mieszkania. Otóż, dopłata możliwa jest wyłącznie do 50m kwadratowych powierzchni. Powyżej tego, singiel nie może liczyć na dopłatę.
Istotną kwestią jest jednak to, że jeżeli singiel ma na wychowaniu dziecko, może uzyskać nie 10% a 15% dofinansowania. Jeżeli wychowuje dwoje dzieci, dofinansowanie może sięgnąć 20%, a przy trójce dzieci nawet 30%. W sytuacji, gdy osoba samotna wychowuje dzieci może też wnioskować o dofinansowanie mieszkania o większym metrażu.
Widać zatem, że nie ma zbyt wielu wytycznych i zbyt wielu ograniczeń. Właśnie dlatego warto spróbować i skorzystać z rządowej formy pomocy.