Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o stawce libor

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Obliczanie stawki libor

LIBOR ustala się dla wielu walut, a stawka ta ma zastosowanie na światowych rynkach finansowych operujących tymi walutami. LIBOR dotyczy franka szwajcarskiego, funta szterlinga, dolara amerykańskiego, euro i jena. Stawka ta wyznaczana jest dla okresów kredytowania od jednego dnia do roku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

LIBOR – co to? Znaczenie stawki dla rynku finansowego

LIBOR, a właściwie ICE LIBOR, to oprocentowanie kredytów i depozytów międzybankowych udzielanych i deponowanych pomiędzy bankami na rynku londyńskim. Stawkę LIBOR wyznacza się dla poszczególnych okresów kredytowania oraz dla walut. LIBOR 1M to referencyjna wysokość oprocentowania dla kredytów międzybankowych udzielanych na okres 1 miesiąca. Analogicznie LIBOR 2M i LIBOR 3M to oprocentowanie kredytów z odpowiednio dwumiesięcznym i trzymiesięcznym okresem kredytowania, a LIBOR 6M – z półrocznym okresem kredytowania. Uwzględniane są także okresy krótsze (jednodniowy LIBOR ON) i dłużne (LIBOR 1Y – dla kredytów na rok). LIBOR to baza dla ustalania oprocentowania kredytów i lokat zawieranych nie tylko w Londynie, ale i na całym świecie. Ze stawki tej korzystają banki na rynkach finansowych operujących walutami, których LIBOR dotyczy. LIBOR wyznacza się dla funta szterlinga (GBP), dolara amerykańskiego (USD), euro (EUR), franka szwajcarskiego (CHF) oraz jena (JPY).

Obliczanie stawki LIBOR

LIBOR dla poszczególnych walut i okresów kredytowania ustalany jest codziennie przez ICE Benchmark Administration i regulowany przez odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego, czyli Financial Conduct Authority (FCA). Dziennie publikowanych jest 35 stawek (dla wszystkich walut i okresów kredytowania). Ustalanie LIBOR odbywa się w ramach codziennego panelu banków. Każdy z od 11 do 16 największych banków międzynarodowych działających na londyńskim rynku bankowym odpowiada na pytanie, na jaki procent pożyczyłby innym bankom pieniądze. Następnie odrzuca się skrajne wartości i z pozostałych wylicza średnią – to stawka LIBOR. Obliczenia te wykonuje się oddzielnie dla każdej waluty i poszczególnych okresów kredytowania. Wyniki podawane są codziennie o godzinie 11 GTM, czyli o godzinie 10 czasu środkowoeuropejskiego (obowiązującego także w Polsce).

Wysokość LIBOR w 2017 roku i wyniki archiwalne

Archiwalne i aktualne stawki LIBOR można sprawdzić online na stronie http://www.global-rates.com/interest-rates/libor/libor.aspx lub https://www.bankier.pl/kredyty-hipoteczne/stopy-procentowe/libor. Banki aktualizują oprocentowanie kredytów (z oprocentowaniem zmiennym) najczęściej według stawek LIBOR 3M oraz LIBOR 1M, rzadziej używane są stawki LIBOR 6M. Dotyczy to przede wszystkim kredytów hipotecznych. Na początku 2017 roku ujemne były LIBOR euro oraz LIBOR franka szwajcarskiego, dodatnie były stawki LIBOR USD i LIBOR GBP. LIBOR JPY dodatni był tylko dla okresów kredytowania 6M i 1Y, dla pozostałych – ujemny. Ujemny LIBOR oznacza, że oprocentowanie kredytów powinno być ujemne. W praktyce często tak właśnie jest. Banki zamiast płacić swoim kredytobiorcom, zmniejszają stopniowo kapitał do spłaty. Stawki LIBOR są zmienne, ale marże banków w związku z udzieleniem kredytu są stałe. Dodatkowo wysokość raty kredytu zależy nie tylko od oprocentowania, ale też od dodatkowych opłat związanych z udzieleniem i obsługą kredytu. W przypadku kredytu w obcej walucie duże znaczenie ma także kurs danej waluty.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty