Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa jest to element, który poddawany jest badaniu na samym początku procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny. Każdy klient, który składa wniosek kredytowy musi zostać zbadany, przeanalizowany, właśnie pod kątem swojej zdolności kredytowej i tego, czy w ogóle można mu udzielić kredytu. Jak więc wygląda związek między zdolnością kredytową a samym kredytem hipotecznym? Warto to przeanalizować.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest wskaźnikiem analizowanym w różnych aspektach. Mimo tego, że określa się go tak ogólnie, jako zdolność w ogóle to tak naprawdę zamyka się w tym kilka różnych elementów. Jest to w ogóle możliwość udzielenia kredytu klientowi. Czy jest on na tyle wiarygodny, że można mu zaufać, można mu powierzyć tego rodzaju dofinansowanie? Czy jego historia kredytowa wskazuje na to, że można mu udzielić kolejny kredyt. Czy może jego dotychczasowe działanie spowodowało, że nie powinno się mu pożyczać pieniędzy ponieważ nie jest wiarygodny. Drugim aspektem analizowanym w temacie zdolności kredytowej jest kwestia kwoty. Jeżeli dany klient może zostać obdarzony zaufaniem na tyle, by pożyczyć mu pieniądze, znaczenie zaczyna mieć kwota. Tu pytanie o to, jaką zdolność kredytową ma klient jest bardzo zasadne. Oczywiście, banki szacują maksymalną wartość kredytu, który klient może otrzymać. Co to oznacza? Oznacza to, że może z powodzeniem wnioskować o kwotę niższą i prawdopodobnie ją otrzyma, natomiast wnioskowanie o większe pieniądze spotka się z odmową. Zdaniem banku, określona w czasie badania zdolności kwota jest najwyższą dostępną dla klienta i powyżej tego nie da on rady spłacić zobowiązania. Trzecim aspektem branym pod uwagę jest czas, na jaki kredyt może zostać udzielony. Otóż, kwota kredytu to jedno, a kwota spłacanych rat, to zupełnie inna sprawa. Im krótszy okres kredytowania tym wyższe raty, ale jednocześnie mniej do spłaty w ostatecznym rozrachunku. Im dłuższy okres kredytowania tym niższe raty, które łatwiej uwzględnić w miesięcznym budżecie, ale znacznie większa kwota ostatecznie do uregulowania. Bank może określić widełki, a w ramach tych widełek klient może się zdecydować. Widełki to najkrótszy i najdłuższy okres na jaki pieniądze mogą być pożyczone.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Widać zatem wyraźnie, jak duży jest związek pomiędzy zdolnością kredytową a kredytem hipotecznym. Bez wstępnie określonej zdolności kredytowej przez bank nie ma mowy o ubieganiu się o jakikolwiek kredyt, a przede wszystkim kredyt hipoteczny - udzielany na wiele lat i dużą sumę. Jednocześnie, to dzięki zdolności możliwe jest oszacowanie wartości mieszkania, na które stać jest danego klienta. Jeżeli ta wartość przekracza zdolność kredytową, to różnicę finansową oczywiście klient będzie musiał zabezpieczyć wkładem własnym. Jeżeli jednak jest ona powyżej wartości mieszkania, oznacza to, że po spełnieniu wymaganych przez bank warunków, będzie można przystąpić do finalizowania procesu zaciągnięcia kredytu i co za tym idzie zakupu wybranej nieruchomości.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty