Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Lokaty

Czym jest lokata rentierska?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Czym jest lokata rentierska

Oszczędzanie pieniędzy to bardzo dobry pomysł na życie. Pozwala czuć się bezpiecznie i spać spokojnie, ponieważ jakiś zasób gotówki jest, a w razie nagłego zdarzenia oszczędności pomogą sobie z tym poradzić, przynajmniej w zakresie finansowym. Są jednak czasem takie szczęśliwe sytuacje, które powodują, że można nagle stać się dysponentem dużych środków finansowych. Jak można je najlepiej zagospodarować? Jakie rozwiązanie będzie w takiej sytuacji najkorzystniejsze? Odłożyć je na lokatę czy zainwestować?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Podjęcie decyzji dotyczącej tego rodzaju dużych środków, które nagle znalazły się w czyimś posiadaniu to bardzo trudny moment. Duże pieniądze kuszą inwestycjami. Te jednak są dość niepewne i ryzykowne. Można dużo zarobić, ale można też jeszcze więcej stracić. Jest to działanie, które może sprawić, że z dużych pieniędzy nic nie pozostanie. Drugim rozwiązaniem jest oszczędzanie. W dobie dużych wahań wartości pieniądza oszczędzanie może nie być dobrym rozwiązaniem. Inflacja powoduje, że zgromadzone pieniądze tracą na wartości i zamiast pomnażania na koncie jest coraz mniej, mimo że nominalnie nic się przecież nie zmienia. Tak wygląda rzeczywistość. Jakie rozwiązanie będzie w tym wypadku najbardziej skuteczne? Warto rozważyć coś, co określane jest jako lokata rentierska. To rozwiązanie łączące w sobie oszczędzanie i bieżące korzystanie ze zgromadzonych pieniędzy. Na czym ono polega i gdzie kryje się jego specyfika?

Lokata rentierska

Jest to rozwiązanie, które najczęściej stosowane jest właśnie w przypadku wysokich sum, dużych lokat kapitału. Pieniądze lokowane są na lokacie, która jest oprocentowana. Powoduje więc, że pieniądze na siebie pracują. Nie są tylko gromadzone, a pomnażane. Odsetki od oszczędności są regularnie obliczane i tu pojawia się właśnie jej odmienność, ponieważ wypłacane są prosto na konto właściciela lokaty. Nie są do niej dopisywane, nie są kapitalizowane. Odsetki są wypłacane na rachunek bieżący i można z nich dowolnie korzystać. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Pieniądze pracują, są w obrocie, są inwestowane. Jednocześnie są bezpieczne, ponieważ bank ich bezpieczeństwo gwarantuje. W każdej chwili można je wypłacić gdyby zaszła taka nagła potrzeba. Jeżeli jednak nie nastąpi można korzystać wyłącznie z odsetek. Jest to jakby wypłata otrzymana bez wykonywania jakiejkolwiek pracy. Otrzymywane odsetki można inwestować, można odkładać gdzieś jeszcze, a można wykorzystać na bieżące opłaty. To ekstra środki, które są do pełnej dyspozycji oszczędzającego. Wybór rozwiązania powinien być podyktowany przede wszystkim kwotą, która ma się znaleźć na lokacie lub ma być zainwestowana, ale również potrzebami, oczekiwaniami i celami oszczędzania. Jeżeli ma to być zabezpieczenie tej kwoty, to oszczędności lub lokata rentierska będą bardzo dobrym rozwiązaniem. W tym ostatnim przypadku dodatkowym atutem jest możliwość systematycznego i bieżącego korzystania z dopisywanych odsetek.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty