Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Lokaty

Czym różnią się polisolokaty od lokat?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Czym różnią się polisolokaty od lokat?

Oszczędzanie na przyszłość swoją i swoich bliskich jest działaniem niezwykle rozsądnym. Trudno bowiem przewidzieć, co może się przydarzyć. Przygotowanie na różne możliwe okoliczności, przygotowanie na każdą sytuację to sposób na to by uniknąć niepotrzebnego, dodatkowego stresu, który niewątpliwie wiąże się z koniecznością pozyskania dodatkowych pieniędzy w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia. Jeżeli są oszczędności, nie trzeba ich szukać. Można skorzystać z posiadanych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Opcje oszczędzania

Oszczędzać można na wiele różnorodnych sposobów. Można inwestować pieniądze w fundusze inwestycyjne, ale tu również można stracić. Można grać na giełdzie, również z ryzkiem. Można zdecydować się na odkładanie pieniędzy na konto oszczędnościowe. Można również skorzystać z bardzo różnorodnych, dostępnych obecnie lokat. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują klasyczne lokaty i polisolokaty. Czym się one od siebie różnią? Na czym polega główna odmienność? Które z nich są korzystniejsze, a które mniej korzystne? Warto się nad tym zastanowić.

Lokata

Lokata jest to forma bezpiecznego oszczędzania pieniędzy na przyszłość. Korzystając z lokaty ma się pewność i gwarancję, że wpłacone pieniądze będzie można wypłacić. Gwarantują to nie tylko regulaminy tego rodzaju produktów ale również przepisy, które regulują działanie banków. Lokata jest zawierana na określony czas. Może to być rok, pół roku lub trzy miesiące. Każdą lokatę można zerwać w trakcie jej trwania. Niektóre wiążą się z konsekwencjami po zerwaniu, ale nie wszystkie. Każda lokata jest oprocentowana, a to oprocentowanie zależne jest od wielu czynników. Głównie od decyzji banku. Odsetki mogą być kapitalizowane lub nie. Lokata należy do bardzo stabilnych produktów i w zasadzie nic nie może zachwiać jej wynikami. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla ostrożnych i nielubiących ryzyka. Zysk kapitałowy od lokaty jest opodatkowany. Oznacza to, że od uzyskanych odsetek trzeba zapłacić 19% podatku.

Polisolokata

Polisolokata jest nieco innym rozwiązaniem, choć ma wiele punktów wspólnych z klasyczną lokatą. Również jest zawierana na określony czas, jednak zwykle jest to znacznie dłuższy okres niż zaledwie kilka miesięcy. Polisolokata trwa zwykle kilka lat. Kwota, która jest wpłacana na polisolokatę jest najczęściej wyższa niż wpłacana na lokatę klasyczną. Wiąże się to ze specyfiką produktu. Co ważne, oprocentowanie polisolokaty jest również nieco wyższe. Najważniejsze różnice leżą jednak gdzieś indziej. Polisolokata nazywana jest również polisą lokacyjną. Oznacza to, że traktowana jest na prawach polisy. Co za tym idzie, pieniądze wypłacane z tego produktu traktowane są jako świadczenie, a nie jako wypłata z lokaty. Pieniądze wypłacone jako świadczenie nie są obciążone podatkiem od zysków kapitałowych, więc całość pieniędzy, które są przeznaczone do wypłaty może zostać wypłacona w całości bez pomniejszania ich o wartość podatku. To dla wielu może mieć decydujące znaczenie. Mało kto lubi swoje oszczędności pomniejszać podatkami. Druga rzecz jest taka, że polisa działa również ochronnie. Oznacza to, że w razie śmierci ubezpieczonego, który jest jednocześnie właścicielem oszczędności, pieniądze z polisolokaty zostaną wypłacone wskazanym przez niego uposażonym. Często, suma ubezpieczenia jest wyższa niż wpłacone oszczędności. To bardzo korzystne i wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala uniknąć problemów związanych z postępowaniem spadkowym. W przypadku wypłaty pieniędzy z lokaty postępowanie spadkowe jest konieczne. Przy wypłacie z polisy wystarczy numer polisy, ponieważ uposażeni wskazani są podczas zawierania umowy. Podsumowując, polisolokata i lokata są do siebie bardzo podobne. Różnią się jedynie w zakresie opodatkowania wypłaty oraz czasu trwania produktu. Dodatkową korzyścią w przypadku polisolokaty jest jednak ochrona osoby oszczędzającej i możliwość wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego uposażonym.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty