Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Lokaty

Jakie są zalety lokat bankowych?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Jakie są zalety lokat bankowych?

Rynek finansowy oferuje bardzo różnorodne możliwości oszczędzania i gromadzenia kapitału na przyszłość. Wśród nich znajdują się również lokaty bankowe. Wiele się mówi o konstrukcji lokat, o tym na co zwracać uwagę przy ich zawieraniu oraz na co uważać. Wielokrotnie też podnoszona jest kwestia ich oprocentowania. Warto jednak zwrócić uwagę również na zalety, jakimi lokaty się cechują. Te informacje mogą być bowiem istotne podczas podejmowania ostatecznej decyzji zakupowej w zakresie produktu oszczędnościowego.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kapitał lokaty

Z założenia lokaty są produktami przeznaczonymi dla tak zwanych „drobnych ciułaczy”. Oznacza to, że mają wspierać w oszczędzaniu te osoby, które nie dysponują dużym kapitałem oraz te, dla których liczy się każdy grosz. To rozwiązania dla osób, które boją się trzymania pieniędzy na koncie, czy w domu, dlatego wolą je ulokować i zamrozić w bezpiecznym miejscu i bezpiecznym produkcie. Z uwagi na to, lokaty zwykle można zawierać już od niewielkiej kwoty. Nawet kilka tysięcy złotych wystarczy by bank zdecydował się przyjąć pieniądze w tego rodzaju depozyt. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ przez to jest to produkt dostępny dla szerszego grona oszczędzających. Podczas gdy wiele, nawet bardziej rentownych produktów można zawrzeć mając co najmniej kilkanaście tysięcy, tak lokatę można założyć już przy kilku tysiącach.

Pewność lokaty

Pewność to wyjątkowa cecha jak na świat finansów, tymczasem lokaty to naprawdę bezpieczny produkt. Każdy, kto zakłada lokatę ma pewność że otrzyma wypłacone z niej pieniądze. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Każda wpłata i podpisanie umowy to gwarancja wypłaty. W najgorszym wypadku wypłacone zostaną te same pieniądze, które wpłynęły. Zwykle jednak wypłata jest powiększona o oprocentowanie. Inne produkty, które oferują oszczędności nie oferują jednocześnie takiego zabezpieczenia. Są bardziej ryzykowne, a wpłacone pieniądze wcale nie muszą być wypłacone. Różnego rodzaju fundusze inwestycyjne, akcje czy inwestowanie w waluty nie dają takiej pewności, że odzyska się zainwestowane pieniądze, nie mówiąc już nawet o najmniejszym zysku. Mało tego, są one obciążone ryzykiem straty. W przypadku lokaty takie ryzyko nie występuje.

Stabilność lokaty

To jej kolejna cecha wyróżniająca. Lokaty są bardzo stabilne. Oprocentowanie jest stałe lub zmienne. Jeżeli jest stałe, to wiadomo co się dzieje przez cały czas jej trwania. Jeżeli jest zmienne to również wahania są znane i można przewidzieć ostateczny wynik produktu, przynajmniej w przybliżeniu. Wiele spośród innych dostępnych opcji cechuje się brakiem stabilizacji i zmiennością. Trzeba cały czas czuwać, trzymać rękę na pulsie i szybko działać gdy zaczyna się coś dziać. To powoduje, że program oszczędnościowy angażuje i jest przyczyną stresu zamiast odciążać oszczędzającego. Podsumowując, lokaty są bardzo korzystnym produktem oszczędnościowym. Dają duże poczucie bezpieczeństwa, są stabilne i pewne. Niski próg wejścia zaś powoduje, że jest to produkt szeroko dostępny i uniwersalny.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty