Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Lokaty

Lokata jednodniowa – czy warto?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Lokata jednodniowa – czy warto

Na rynku finansowym cały czas klienci mają do dyspozycji dość dużą liczbę produktów oszczędnościowych. Każdy z nich przeznaczony jest dla innego typu klienta, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Lokaty terminowe, przeznaczone dla cierpliwych pozwalają wypracować zyski w dłuższej perspektywie, lokaty progresywne są szansą na powiększenie zysków dla wytrwałych. Jest też propozycja dla wszystkich tych, którzy nie lubią na długo zamrażać swoich środków, czyli lokaty jednodniowe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co to jest lokata jednodniowa

Lokata jednodniowa, to zgodnie z definicją lokata, która zawierana jest na jeden dzień. Nie ma możliwości jej przedłużenia. Można natomiast ją wypłacić i uruchomić od nowa. To jedyny sposób. Jeszcze do niedawna był to jeden z najbardziej opłacalnych sposobów generowania niedużych, ale odczuwalnych zysków z lokat. Było to możliwe dzięki temu, że lokaty jednodniowe nie były obciążone podatkiem od zysków kapitałowych, tak zwanym podatkiem Belki. To powodowało, że cały generowany dochód był wypłacany oszczędzającemu. Lokaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem. W roku 2012 podatek został rozszerzony również na lokaty jednodniowe, co przy tak krótkim czasie ich pracowania spowodowało, że osiągane zyski stały się marginalne. Kilku złotowe zyski pomniejszone jeszcze o bliski jedną piątą stały się tak mało znaczące, że klienci przestali się interesować tego rodzaju rozwiązaniami. Co za tym idzie, banki przestały je oferować. Obecnie trwa swego rodzaju odrodzenie tego rodzaju lokat. Jedną z prób jest wprowadzenie lokaty overnight dla przedsiębiorców. Jest ona formą lokaty jednodniowej, ponieważ jednego dnia wieczorem pieniądze są wpłacane, a drugiego dnia rano wypłacane.

Jakie korzyści płyną z lokat jednodniowych

Obecnie prowadzone lokaty jednodniowe oferują zyski na poziomie około 2-3%. Nie jest to dużo, ale nie jest to też całkiem mało. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie trzeba sobie zdawać sprawę, że nie jest ono przeznaczone do lokowania małych kwot. Przy 10 tys. czy 20 tys. złotych, zyski z tych lokat są tak małe, że cały obrót pieniędzmi okazuje się być droższy finansowo (koszt przelewów) i niewart poświęconego na niego czasu. Właśnie dlatego lokowanie dużych kwot ma sens i znaczenie. Już przy 50 tys. złotych inwestycja zaczyna się opłacać, a instrument finansowy zaczyna być rentowny. To oznacza, że przy każdej większej kwocie ta zyskowność będzie rosła, powodując, że warto jednak poświęcić chwilę i zainteresować się rozwiązaniem. Podsumowując, czy warto zakładać takie lokaty? To zależy. Przy małych środkach finansowych nie warto. Za dużo zachodu a zyski zdecydowanie zbyt marginalne. Przy dużych środkach finansowych zdecydowanie warto. Jest to sposób na wygenerowanie dodatkowego dochodu praktycznie dzień po dniu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty