Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Lokaty

Lokata overnight – kiedy się opłaca?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Lokata overnight – kiedy się opłaca

Lokata overnight, czyli tak zwana lokata nocna to bardzo ciekawa propozycja oszczędnościowo inwestycyjna. Czy i kiedy się opłaca? To warto rozważyć. Jednak zanim to, warto zapoznać się z jej konstrukcją i specyfiką, ponieważ nie jest to jeden z popularniejszych produktów oferowanych przez banki.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zasada ogólna lokaty overnight

Nazwa lokaty bardzo wiele mówi o jej specyfice. Jest to lokata nocna, a zatem zakładana jest wyłącznie na noc. Rachunek otwierany jest w godzinach popołudniowych, a zamykany jest w godzinach porannych. W ten sposób pieniądze, które zamknięte są na lokacie na noc, są chronione przed inflacją. Jej dodatkową zaletą natomiast jest to, że w ciągu dnia właściciel kapitału może nim swobodnie dysponować i swobodnie z niego korzystać. Natomiast w ciągu nocy dopiero jest on wyłączony z dostępności.

Dla kogo lokata overnight

Lokata nocna przeznaczona jest przede wszystkim dla przedsiębiorców. Jest oferowana, jako dodatkowa opcja przy koncie firmowym. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. W dzień przedsiębiorca może swobodnie obracać swoimi finansami, które w nocy są w pełni bezpieczne. Niektóre banki wymagają, by do założenia lokaty nocnej istniała spółka. Jednakże wartość tego rodzaju rozwiązania jest coraz bardziej doceniana, a co za tym idzie, niektóre banki pomału wprowadzają ją również jako ofertę dla klientów indywidualnych.

Zasada działania lokaty overnight

Są dwa rodzaje lokat overnight. Jedna z nich jest w pełni pod kontrolą klienta. To on musi pamiętać o tym, aby dzień po dniu, na koniec dnia roboczego przelewać środki na konto lokaty. Jest to dość utrudniona sprawa. Nie każdy będzie co dzień pamiętał o dokonaniu przelewu. Nie jest to więc praktyczne rozwiązanie. Drugi rodzaj lokat to lokaty całkowicie zautomatyzowane. Klient podpisując umowę lokaty daje również upoważnienie do pobierania z jego konta środków na konto lokaty. Dzięki temu automatycznie są one przelewane. Każdego dnia w czasie popołudniowych transferów, czyli między 15 a 17, pobierane są pieniądze z konta. Przelewane są na konto lokaty. Tam pracują i nad ranem, wraz z należnymi, wypracowanymi odsetkami są przelewane ponownie na konto bieżące klienta. I tak co dzień do momentu zerwania umowy z bankiem. Lokata overnight może być jednodniowa, jeżeli dzień po pobraniu jest dniem roboczym. Wówczas nad ranem pieniądze będą znów na koncie. Może też być lokatą kilkudniową, jeżeli dzień po pobraniu jest dniem wolnym od pracy i pieniądze nie zostają wypłacone. Odsetki na tego rodzaju lokacie bywają różne. Wiele zależy też od wkładu, czyli środków pozostawionych na koncie na koniec dnia. Jest to jednak sposób nawet na nieznaczne powiększenie kapitału czy to prywatnego, czy kapitału przedsiębiorstwa, nie robiąc przy tym praktycznie nic. Kiedy się opłaca inwestowanie w tę lokatę? Opłaca się wówczas, gdy firma w ciągu dnia dysponuje dużymi środkami i nie może sobie pozwolić na ich trwałe zamrożenie. Wówczas nocne inwestowanie (przy oprocentowaniu ok. 2-3%) pozwoli zabezpieczyć pieniądze, wygenerować nieznaczny zysk i zminimalizować skutki poziomu inflacji.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty