Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Lokaty

Lokata progresywna czy standardowa?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Lokata progresywna czy standardowa

Lokowanie środków w lokaty może być bardzo dobrym sposobem na uchronienie ich przed niepotrzebnymi wydatkami czy też na uchronienie ich przed inflacją. Każdy bowiem może sobie pozwolić na to, by wpłacić oszczędzone pieniądze na lokatę. Przy dotrzymaniu jej warunków można wypłacić nawet większą kwotę niż się wpłaciło. Banki oferują różne rodzaje lokat, które spełniają różne oczekiwania różnych klientów. Dzięki temu można wybrać dokładnie taki produkt oszczędnościowy, jaki najbardziej odpowiada.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Lokaty

Największą popularnością cieszą się lokaty. Jest to spowodowane ich kilkoma cechami, wśród których pewność i bezpieczeństwo będą prawdopodobnie najważniejsze. Lokaty oferują bardzo małe zyski, niskie oprocentowanie, ale gwarantują wypłatę kapitału. Coś za coś. Pieniądze są bezpieczne, ale procent jest tak mały, że prawdopodobnie pokryje wyłącznie różnicę wynikającą z inflacji. To też ważne, ale zysku zbyt dużego nie daje. Ponadto, lokaty są po prostu pewne. Nawet jeżeli ten zysk nie jest duży, to pieniądze umieszczone w banku wydają się bardziej bezpieczne. Na koncie zawsze znajdzie się dla nich zastosowanie i bardzo szybko skończą się wszelkie oszczędności. Wpłacenie na lokatę, która dodatkowo ma ograniczenia związane z jej wcześniejszym zerwaniem, to sposób na to, by samemu ich nie roztrwonić. Obecnie na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane lokaty. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszy się lokata standardowa i progresywna. Czym się one różnią i na czym polega specyfika każdej z nich?

Lokata standardowa

Jest to lokata najbardziej znana i najbardziej popularna. Zasady jej funkcjonowania są bardzo proste i jasne. Jest określone oprocentowanie, które rozliczane jest w skali roku. Oprocentowanie jest stałe i nie zmienia się wraz z czasem trwania lokaty. Nie powiększa się i nie spada. Odsetki mogą być dopisywane co miesiąc, co kwartał, co pół roku lub co rok, zależnie od ustaleń, mogą też być dopisywane na koniec trwania umowy. Oczywiście, im częstsza kapitalizacja odsetek tym lepiej i lokata osiąga lepsze wyniki. Lokatę standardową można zerwać przed terminem z utratą odsetek lub bez. Jest to produkt bardzo prosty i łatwy do zrozumienia.

Lokata progresywna

Lokata progresywna ma bardzo wiele cech podobnych do lokaty standardowej, a jej jedyna różnica leży w zasadzie w sposobie oprocentowania środków. Kapitalizacja odsetek może się odbywać na takich samych zasadach, jak w przypadku lokaty standardowej i tak samo, im częściej się to odbywa tym lepsze wyniki można uzyskać. Zerwanie lokaty przed terminem może się wiązać z utratą odsetek lub nie, wszystko zależy od regulaminu lokaty. Jak zatem wygląda oprocentowanie? Oprocentowanie w lokacie progresywnej jest zmienne, rosnące. Oznacza to, że w pierwszym miesiącu oprocentowanie jest niskie, zwykle niższe nawet niż w lokacie standardowej. W kolejnym miesiącu rośnie, w kolejnym znów jest wyższe i tak dalej, aż do miesiąca, który jest ustalony jako ostatni miesiąc oszczędzania i wtedy lokata uzyskuje maksymalne oprocentowanie. W pierwszych kilku miesiącach ten wzrost nie jest duży ani radykalny. Zwykle dwa lub trzy ostatnie miesiące są nagrodzone wysokim oprocentowaniem. Ważne jest tu to, że aby dojść do najwyższego progu oprocentowania, nie wolno ruszyć tej lokaty wcześniej. Nie wolno wycofywać pieniędzy ani wpłacać. Wysokie oprocentowanie jest niejako nagrodą za wytrwałość. Jeżeli lokata zostanie zerwana i niedługo założona ponownie, to droga rosnącego oprocentowania rozpoczyna się od nowa. Ważne jest również to, by zdawać sobie sprawę, że pierwsze miesiące lokaty są zwykle oprocentowane znacznie niżej niż lokata standardowa. Wycofanie pieniędzy w tym momencie wygenerowałoby niższy dochód, zakładając że nie traci się odsetek, niż w przypadku lokaty standardowej. Która lokata będzie lepsza, to trzeba ocenić samodzielnie, zgodnie z własnymi przekonaniami i własnymi potrzebami. Jeżeli ważniejsze dla nas jest lepsze oprocentowanie, warto zdecydować się na lokatę standardową. Jeżeli czas nie ma znaczenia, a liczy się zysk, lepszym rozwiązaniem będzie wówczas lokata progresywna.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty