Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Lokaty

Lokaty tradycyjne a e-lokaty - co się bardziej opłaca?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Lokaty tradycyjne a e-lokaty - co się bardziej opłaca?

Coraz szybszy postęp technologiczny powoduje, że pojawiają się coraz ciekawsze i bardziej interesujące produkty inwestycyjne i oszczędnościowe dostępne w trybie online. Są to tak zwane e-lokaty. Czy są one korzystniejsze od lokat tradycyjnych? Na czym polega ich odmienność i które produkty dają lepsze wyniki finansowe?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czym jest lokata

Lokata bankowa jest to produkt oszczędnościowy. Klient wpłaca określoną sumę pieniędzy na wskazane przez bank konto. Tych pieniędzy nie może przez określony czas ruszyć. Nie może ich wypłacić ani nie może nic do nich dodać. Jeżeli będzie chciał to zrobić może ponieść związane z taką operacją koszty. Pieniądze na lokacie są oprocentowane, a wysokość oprocentowania zależna jest głównie od banku. W zasadzie nic nie trzeba robić, a procent jest dopisywany. Odsetki są kapitalizowane zgodnie z regulaminem danego produktu. Lokatę należy założyć osobiście, podczas wizyty w placówce banku. Podpisuje się umowę, na której jest również informacja o terminie wypłaty pieniędzy z lokaty. Z tą umową należy się później udać do banku w celu dokonania likwidacji produktu. We wszystkim pomaga pracownik banku.

E-lokata

E-lokata to bardzo podobny produkt. Jest to również forma zamrożenia posiadanych pieniędzy na określony czas. Są one oprocentowane zgodnie z zasadami panującymi w danym banku. Kapitalizacja również jest z góry określona w regulaminie i klient wie, jak ona przebiega. Pieniędzy również nie powinno się ruszać przed terminem zapadalności lokaty. W przeciwnym razie można co najmniej utracić wypracowane oszczędności. Czasem jednak banki pobierają dodatkowe opłaty za przedterminowe wypłaty z lokat. Różnica polega przede wszystkim na procesie zakładania takiej lokaty. Można to zrobić w stu procentach z domu. Jeżeli ma się rachunek bankowy, do którego jest dostęp przez Internet, to można to zrobić w swoim panelu użytkownika. Zaledwie kilka kliknięć wystarczy, by lokata już została uruchomiona. Pieniądze z rachunku są na nią automatycznie przelewane, a po wygaśnięciu umowy automatycznie na rachunek wracają wraz z wypracowanym oprocentowaniem. Jest również możliwość założenia lokaty bez posiadania rachunku w danym banku. To zdecydowana zaleta tego rodzaju rozwiązań. Wystarczy wypełnić formularz i lokata zostaje założona. Na podany w formularzu adres mailowy przychodzi numer konta dla lokaty, na który należy wpłacić pieniądze. Robiąc przelew zostaje zapisany również numer konta nadawcy. Dzięki temu, po zakończonym okresie trwania lokaty, pieniądze wraz z oprocentowaniem wracają na pierwotne konto.

Co się bardziej opłaca?

Jeżeli chodzi o kwestię czy lokata tradycyjna czy on-line, to nie ma to żadnego znaczenia. Znaczenie ma wyłącznie oprocentowanie produktów, czas ich trwania i częstotliwość kapitalizowania odsetek. Forma prowadzenia i sposób ich zakładania nie ma żadnego znaczenia. Jedyną przewagą e-lokat nad tradycyjnymi jest wygoda ich zakładania i możliwość zaoszczędzenia przy tym czasu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty