Oprocentowanie lokat bankowych w Polsce
Oprocentowanie lokat terminowych ściśle wiąże się z inflacją, stopami procentowymi ustalanymi przez Radę Polityki Pieniężnej oraz stawkami WIBOR. Lokaty najwyższe oprocentowanie mają wtedy, gdy mają krótki czas trwania i ograniczoną maksymalną kwotę kapitału.
Inflacja to wzrost przeciętnego poziomu cen towarów i usług w gospodarce. W wyniku inflacji pieniądz traci siłę nabywczą. Nie wpływa to na wartość dóbr o wartości stałej lub niemalejącej. Od stopy (procentu) zależy m.in. oprocentowanie kredytów i lokat bankowych. W grudniu 2017 roku inflacja sięgnęła 2,5 procent.
Oprocentowanie lokat terminowych a zyski
Oprocentowanie lokat bankowych podawane jest w stosunku rocznym. Oznacza to, że nie zawsze najwyżej oprocentowane lokaty przynoszą największe zyski. Na rynku finansowym funkcjonują produkty o oprocentowaniu stałym, zmiennym i progresywnym (rosnącym z czasem trwania lokaty).Żeby obliczyć zyski z lokaty, należy wziąć od uwagę oprocentowanie, czas i częstotliwość kapitalizacji odsetek oraz czas trwania lokaty i wysokość wpłacanego kapitału. Od wyliczonej kwoty odsetek należy odjąć 19 procent z tytuł podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Podczas podpisywania umowy o zawarciu lokaty doradca w banku zwykle informuje klienta o przewidywanych zyskach.
Najlepiej oprocentowane lokaty zwykle nie są dostępne dla wszystkich klientów, stawiając różnorakie warunki. Ograniczają też maksymalną kwotę, jaką można ulokować na danej lokacie, i samą liczbę lokat na jednego klienta (zwykle jedna osoba może założyć maksymalnie jedną lokatę z dobrym oprocentowaniem).
Oprocentowanie lokat 2017 – warunki skorzystania z najlepszych ofert
Lokaty są bezpiecznym sposobem oszczędzania, ponieważ obejmuje je Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W razie upadku banku zgromadzone w nim środki do równowartości 100000 euro wypłaca BFG. Lokata bankowa nie wymaga dodatkowego wysiłku poza jej założeniem. Jej wadą jest zamrożenie pieniędzy – środki mogą zostać wypłacone przed upływem terminu lokaty, ale wówczas traci się odsetki, a w niektórych przypadkach także część kapitału.Najlepsze oprocentowanie lokat przeważnie mogą uzyskać nowi klienci lub osoby wpłacające do banku nowe środki. Tego typu lokaty mają ograniczenia czasowe i kwotowe – zwykle maksymalna suma kapitału to 10000 złotych, a lokata trwa 2 lub 3 miesiące. Oprocentowanie depozytów tego typu sięga nawet 4 procent w skali roku.
Oprocentowanie lokat w bankach może być tylko nieco niższe, jeśli razem z lokatą korzysta się z innego produktu. Zwykle oprocentowanie na lokacie rzędu 3,5 czy 3 procent wymaga założenia konta w tym samym banku lub skorzystania z dedykowanej aplikacji mobilnej. Niższe oprocentowanie mogą mieć lokaty bankowe, w których limit kwoty jest wyższy, np. do kilkuset tysięcy złotych.
Lokata roczna oprocentowanie zwykle ma najniższe w porównaniu do depozytów krótkoterminowych (na kilka miesięcy). Zapewnia jednak stały, gwarantowany zysk niezależnie od zmian gospodarczych w okresie jej trwania. Banki pod koniec 2017 roku ustalały oprocentowanie lokat rocznych na poziomie około 2 procent. Im dłuższy okres trwania lokaty, tym oprocentowanie w skali roku wyższe – dla 3 i więcej lat może sięgać 3 procent.
Który bank ma najwyższe oprocentowanie lokat – grudzień 2017
Najwyższe oprocentowanie lokat bankowych można sprawdzić indywidualnie na stronie poszczególnych banków. O wiele wygodniej skorzystać jednak z serwisów publikujących aktualne oprocentowanie lokat bankowych i porównujących poszczególne oferty. Porównanie oprocentowania lokat zwykle uwzględnia też czas trwania lokaty oraz dodatkowe warunki, które trzeba spełnić, by z produktu skorzystać.W grudniu 2017 roku lokaty bankowe oprocentowanie miały nie wyższe niż 4 procent w przypadku najkrótszych lokat. Lokaty najlepiej oprocentowane można było założyć w tym czasie w Idea Baku, w Nest Banku oraz w Plus Banku.
Ranking oprocentowania lokat pozwala przejrzeć oferty lokat o różnej długości. Średnie oprocentowanie lokat w grudniu 2017 wynosiło 1,21 procent. Z kolei inflacja w tym samym czasie sięgnęła 2,5 procent.