Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Ubezpieczenie OC Mieszkania

Znajdź najlepszą ofertę ubezpieczenia domu i mieszkania

Sprawdź ofertę

Kalkulator ubezpieczenia OC mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania to polisa, która należy do grupy ubezpieczeń majątkowych. W tej grupie również znajduje się ubezpieczenie OC, które w zasadzie, w swojej konstrukcji, również ma na celu przede wszystkim ochronę majątku osoby ubezpieczonej. Ubezpieczenie mieszkania to polisa podstawowa, główna, do której można dołączyć nieco inne i bardziej sprecyzowane ubezpieczenia. Może to być ubezpieczenie innych nieruchomości należących do ubezpieczonego, może to być ubezpieczenie różnorodnych ruchomości domowych, a może też być ubezpieczenie właśnie wspomniane OC. To, jak ono działa i jakie jest jego znaczenie, to osobny temat, który zdecydowanie warto rozważyć.

Zasada działania OC

Ubezpieczenie OC służy niejako dwóm osobom. To osoba ubezpieczona, której majątek jest tą polisą chroniony i osoba, która doznała jakiejś szkody na skutek działania ubezpieczonego. Ubezpieczenie OC jest bowiem przeznaczone na finansowe pokrywanie szkód, których autorem jest ubezpieczony. Co do zasady, OC, czyli ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, nie jest nawet wypłacane ubezpieczonemu tylko osobie poszkodowanej. Gdy ubezpieczony wyrządzi jakąś szkodę innej osobie – świadomie lub nieświadomie, celowo lub mniej celowo – musi za tę szkodę odpowiedzieć. Jeżeli jest to szkoda majątkowa, należy naprawić uszkodzone dobra materialne lub je odkupić. Gorzej, jeżeli szkoda jest osobowa. Wówczas należy pokryć koszty leczenia i rehabilitacji. Mogą to być bardzo wysokie kwoty, których normalnie osoba ubezpieczona po prostu nie posiada. Właśnie dlatego wykupowane jest ubezpieczenie OC. Dzięki niemu, poszkodowanemu przekazywane są pieniądze z polisy, a nie z prywatnego majątku sprawcy. W ten sposób, osoba poszkodowana uzyskuje finansowe zadośćuczynienie, a osoba ubezpieczona nie ponosi na to zadośćuczynienie żadnych kosztów, poza oczywiście składką. To bardzo dobre, korzystne i praktyczne rozwiązanie, które może się niejednokrotnie okazać przydatne. Warto też rozszerzyć ją na wszystkich członków rodziny, ponieważ dzięki temu każdy mieszkaniec ubezpieczonej nieruchomości będzie chroniony. Jeżeli dzieci wybiją szybę grając w piłkę, nie będzie trzeba za tę szybę płacić. Jeżeli mieszkanie sąsiada zostanie zalane, bo wężyk od pralki się urwie albo ktoś wody w łazience nie zakręci, to również nie będzie trzeba płacić z własnych pieniędzy za remont. Całość pokryje ubezpieczyciel. Oczywiście, OC ma pewną wartość i jej przekroczenie w ciągu roku polisowego wyłącza odpowiedzialność. Zwykle jednak kwoty te są tak duże, że raczej nie da się w ciągu roku ich przekroczyć.

Ubezpieczenie OC mieszkania, czyli dokładnie domowników zamieszkujących ubezpieczoną nieruchomość, to doskonały sposób na ochronę swoich finansów, które mogą ucierpieć na skutek nierozważnego lub nierozsądnego postępowania ubezpieczonych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty