Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Nieruchomości

Czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje piwnicę?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje piwnicę?

Kupiłeś mieszkanie i zależy Ci na tym, aby jak najlepiej je ubezpieczyć? A może w ostatnim czasie w Twoim bloku często dochodzi do zalań w piwnicach i chciałbyś ubezpieczyć się na wypadek takiego zdarzenia? Sprawdź, czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje piwnicę i czy będziesz mógł liczyć na odszkodowanie w sytuacji, kiedy Twoja piwnica zostanie zalana lub gdy dojdzie do włamania z kradzieżą.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie piwnicy w bloku – czy to dobry pomysł?

Ubezpieczając mieszkanie myślimy z reguły o tym, aby zabezpieczyć się na wypadek pożaru, zalania przez sąsiadów z góry, kradzieży lub innych zdarzeń, na skutek których nasze lokum mogłoby zostać częściowo lub doszczętnie uszkodzone. Odpowiednie odszkodowanie w takiej sytuacji może pozwolić na przywrócenie mieszkania do stanu sprzed szkody – przynajmniej na tyle, na ile będzie to możliwe (i jeśli będzie). Bez tych pieniędzy często trudno byłoby o gruntowny remont – właśnie dlatego wiele osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia mieszkania.

A co z piwnicą? Czy jest sens ją ubezpieczać? Oczywiście, że tak! W okresie zimowym to właśnie piwnice w blokach często są zalane. Zdarza się również, że na poziomie piwnic wybucha pożar, w związku z czym część z nich zostaje całkowicie spalona. W takiej sytuacji warto mieć ubezpieczenie, aby móc ubiegać się o odszkodowanie.

Piwnica to nie sejf!

Wiele osób przechowuje w piwnicy wyłącznie przetwory, nieużywane ubrania, narzędzia czy inny przedmioty, które nie mają zbyt dużej wartości, ale za to są sporych rozmiarów – dlatego trzymanie ich w mieszkanie jest problematyczne. Niestety, nadal zdarza się, że w piwnicach przechowywane są także cenne przedmioty – choć zdecydowanie nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Zdarza się (i to bardzo często!, że piwnica staje się celem włamywaczy. Biorąc pod uwagę sposób zabezpieczeń piwnic, włamanie się do niej nie jest dużym wyzwaniem. Z reguły są to drewniane drzwi, przez które może swobodnie zajrzeć do środka, a zabezpieczone są jedynie kłódką, którą łatwo można przepiłować. Złodziej może więc zajrzeć do środka i sprawdzić, czy właściciele trzymają tam rowery, narty lub inny sprzęt, który warto byłoby bezprawnie przywłaszczyć. W niektórych przypadkach takie włamanie z kradzieżą może narazić właścicieli piwnicy na duże straty finansowe, dlatego ubezpieczenie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pytanie tylko, czy standardowe ubezpieczenie mieszkania obejmuje piwnicę, czy też trzeba wykupić dodatkowy rodzaj polisy?

Czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje piwnicę?

Wiele osób zadaje sobie takie pytanie, jednak okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest prosta. Wystarczy przejrzeć oferty kilku największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce, aby zauważyć, że nie istnieje coś takiego, jak osobne ubezpieczenie piwnicy. Piwnica traktowana jest jako integralna część mieszkania. Oznacza to, że w momencie, kiedy kupujemy ubezpieczenie naszego mieszkania, piwnica zostaje ubezpieczona w sposób automatyczny.

Mimo to podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem warto wnikliwie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i sprawdzić,czy dane towarzystwo również wychodzi z założenia, że piwnica zostaje objęta ubezpieczeniem. W razie wątpliwości można również zapytać, czy w razie zalania lub włamania z kradzieżą możemy liczyć na odszkodowanie. W większości przypadków odpowiedź będzie twierdząca, jednak dla własnego spokoju warto się upewnić, że ubezpieczenie mieszkania obejmuje piwnicę.

W jakich sytuacjach piwnica nie jest objęta ubezpieczeniem?

Załóżmy na chwilę, że włamano się do naszej piwnicy i ukradziono z niej cenne przedmioty, na przykład wspomniane rowery. Czy w takiej sytuacji zawsze możemy liczyć na ubezpieczenie? Niekoniecznie! To zależy od tego, czy kupując ubezpieczenie mieszkania zadbaliśmy, aby polisa obejmowała także włamanie i kradzież. To samo dotyczy zalania – jeśli mieszkanie ubezpieczony jest na taką okoliczność, otrzymamy odszkodowanie także wtedy, kiedy zalana zostanie piwnica. Oczywiście im szerszy będzie zakres ubezpieczenia, tym większe będzie nasze poczucie bezpieczeństwa. Warto zadbać o to, aby ubezpieczenie mieszkania obejmowało jak największą liczbę zdarzeń, nie tylko pożar czy zalanie. Oczywiście ubezpieczenie nie zadziała w momencie, kiedy okaże się, że w piwnicy przechowywano materiały wybuchowe, broń czy wartościowe przedmioty – tutaj jednak również warto zapoznać się z OWU, ponieważ ubezpieczyciele w różny sposób podchodzą do tych kwestii.

Ubezpieczenie piwnicy w bloku to nie wszystko

Oczywiście ubezpieczenie mieszkania to najlepsze rozwiązanie, które zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa, a w razie szkody otrzymasz odszkodowanie. Warto jednak pamiętać o tym, że piwnica nie jest odpowiednim miejscem do przechowywania wartościowych przedmiotów – łatwo się tam włamać i je wynieść, na przykład kiedy będziesz na zakupach. Jeśli chcesz przechowywać w piwnicy rowery, możesz dodatkowo ubezpieczyć je na wypadek kradzieży. W ten sposób zyskasz podwójne zabezpieczenie. Dobrym rozwiązaniem jest również ukrycie drzwi czymś, co uniemożliwi osobom postronnym zaglądanie do Twojej piwnicy i sprawdzanie, czy przypadkiem nie masz tam czegoś wartościowego, a także zakup dobrej jakości kłódki. W ten sposób przynajmniej częściowo uchronisz się przed włamaniem. Jeśli chodzi o pożar, zalanie czy eksplozję, trudno się przed nimi zabezpieczyć, dlatego w tym przypadku ubezpieczenie sprawdzi się idealnie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty