Epidemia koronawirusa – ubezpieczenie spłaty kredytu

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa stanowi nie tylko poważne zagrożenie zdrowotne. Również ma ona negatywny wpływ na gospodarkę. W związku z epidemią coraz więcej osób obawia się o spłatę swoich zobowiązań kredytowych. Czy w takim przypadku pomoże ubezpieczenie spłaty kredytu?
Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 dotyka coraz większej liczby osób. Aktualnie na całym świecie schorzenie to zdiagnozowano już u kilkuset tysięcy osób. Duszności, kaszel, gorączka – to główne objawy zakażenia koronawirusem. W związku z zagrożeniem zaleca się niewychodzenie z domu, a także przestrzeganie zasad higieny.
Globalna pandemia koronawirusa dotyka także banki oraz ich klientów. Wielu kredytobiorców, w szczególności tych, którzy posiadają kredyty hipoteczne oraz inne kredyty i pożyczki, boi się, że nie będzie stać ich na systematyczne regulowanie rat.
W związku z obecną sytuacją odpowiednią rekomendację wydał Związek Banków Polskich. O czym powinni wiedzieć klienci banków?
Rekomendacja Związku Banków Polskich
Związek Banków Polskich rekomenduje, aby banki udostępniały swoim klientom dodatkowe wsparcie w obecnej sytuacji.
Pomoc ta ma polegać przede wszystkim na odroczeniu spłaty kolejnych rat, czyli kredytobiorca nie będzie musiał spłacać ich obecnie, lecz będzie to mógł zrobić dopiero po kilku miesiącach. Takie odroczenie nazywane jest także wakacjami kredytowymi.
Rekomendacja wskazuje, że początkowo takie odroczenie trwać ma 3-6 miesięcy. Przewiduje się, że po tym czasie epidemia koronawirusa będzie mogła się już zakończyć, a sytuacja gospodarcza powoli wróci do normy.
Co z ubezpieczeniami spłaty kredytu?
Czy w obecnej sytuacji kredytobiorcom mogą pomóc ubezpieczenia spłaty kredytu? Są to ubezpieczenia, które zawierane są najczęściej przy kredytach hipotecznych, lecz również klienci mają możliwość skorzystania z nich w przypadku innych polis.
Takie ubezpieczenia mają przede wszystkim na celu zabezpieczenie kredytobiorcy, a także jego bliskich przed nieprzewidywanymi zdarzeniami, na przykład przed śmiercią, trwałym inwalidztwem czy też przez utratą pracy. Wówczas ubezpieczyciel pokrywa spłatę kredytu całościowo lub częściowo. Czy w związku z tym ubezpieczenie to będzie mogło pomóc w obecnej sytuacji, gdy dochodzi do ogłoszenia epidemii?
Generalnie, warunki ubezpieczeń umów kredytowych nie obejmują sytuacji epidemicznych. W związku z tym zastosowanie ubezpieczenia spłaty kredytu nie będzie posiadało zastosowania.
W większości przypadków kredytobiorca nie będzie mógł także ubiegać się o spłatę w sytuacji, gdy zostanie on zwolniony przez pracodawcę. Dokładne informacje można znaleźć w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia.
W związku z tym kredytobiorca może przede wszystkim opierać się wtedy na wsparciu w formie wakacji kredytowych. Co warto o nich wiedzieć?
Czym dokładnie są wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe są dopuszczone w wielu kredytach, w tym także w kredytach hipotecznych. Dokładne informacje o tym, czy są one możliwe w przypadku konkretnego kredytu, można znaleźć w jego umowie.
Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty całej raty lub tylko części kapitałowej raty – wówczas konieczne jest opłacenie części raty odsetkowej.
Rata kredytu = część kapitałowa + część odsetkowa
Wobec tego klient korzystający z wakacji kredytowych może odroczyć spłatę rat kredytowych w całości albo w określonej części na 3-6 miesięcy. Związek Banków Polskich rekomenduje, aby banki wydłużały także okres spłaty kredytu pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu.
Wprowadzana jest jednocześnie uproszczona procedura udzielenia wakacji kredytowych. W wielu bankach można skorzystać z niej bez konieczności udawania się do placówki – wszystko można załatwić całkowicie przez internet.
Taka opcja dostępna jest zarówno dla osób prywatnych, jak również dla przedsiębiorców, na przykład w przypadku kredytów na zakup wyposażenia firmy, nieruchomości.
Wakacje kredytowe nie są zatem umorzeniem rat kredytowych. Służą one do przesunięcia terminu spłaty rat na taki, który będzie bardziej dogodny dla kredytobiorcy. W takim przypadku czas spłaty kredytu może zostać przedłużony lub też można przeliczyć wysokość rat, gdy czas spłaty ma pozostać taki sam.
Wakacje kredytowe w skrócie:
- pozwalają na czasowe zawieszenie spłaty rat kredytu
- przeznaczone są głównie dla kredytów mieszkaniowych i innych kredytów hipotecznych, a także dla kredytów gotówkowych i innych typów kredytów
- umożliwiają przełożenie spłaty w kresie do 3 do 6 miesięcy
- mogą korzystać z nich klienci indywidualni oraz przedsiębiorcy
- pozwalają na zawieszenie całej raty albo jej części kapitałowej – spłaca się wtedy tylko część odsetkową
- wydłużają okres kredytowania lub też powodują zmianę wysokości przyszłych rat kredytowych
Podsumowując, w obecnej sytuacji, gdy ma miejsce epidemia koronawirusa, kredytobiorcy mogą skorzystać ze specjalnego wsparcia ze strony banków. Główna pomoc polega na ułatwieniu dostępu do wakacji kredytowych, które pozwalają na przesuniecie spłaty rat na termin od 3 do 6 miesięcy. Niestety, w większości przypadków kredytobiorcy nie mogą skorzystać z ochrony z ubezpieczenia spłaty kredytu.
Przeczytaj również:
- Operacja PLL LOT #LOTDoDomu – jak wrócić do Polski?
- Koronawirus a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?
- Koronawirus – co z ubezpieczeniem turystycznym?
- Jak efektywnie pracować zdalnie? - 13 porad
- Odwołanie podróży i odwołanie imprez – czy można odzyskać pieniądze?
- Podpisy na dokumentach – co można podpisać na odległość?
- Koronawirus a zakres ubezpieczenia zdrowotnego
- Jak kupić OC przez internet?