Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Nieruchomości

Inteligentne domy

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Inteligentne domy

Inteligentne budynki stają się coraz bardziej popularne i coraz bardziej powszechne. Chociaż koszt ich wybudowania jest znacznie wyższy niż koszt wybudowania domu w tradycyjnym systemie, to jednak energooszczędność wiąże się ze znacznie niższymi wydatkami, a więc inwestycja poniesiona na budowę w toku użytkowania domu stopniowo się zwraca. Po pewnym czasie jest to już czysty zysk. Poza tym, domy inteligentne to również ogromna oszczędność czasu i energii użytkowników, ponieważ wiele ustawień grzewczych i energetycznych można zaprogramować, zintegrować i zautomatyzować, by dom sterowany był właśnie automatycznie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sterowanie oświetleniem

Dom inteligentny to możliwość zarządzania jego oświetleniem za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie bez konieczności przebywania nawet w oświetlanym pomieszczeniu. To również możliwość ustawienia automatycznego uruchamiania oświetlenia na zewnątrz budynku. System składa się z czujników i przekaźników. Jest zintegrowany i dlatego za pomocą jednej aplikacji można sterować oświetleniem w całym domu. Jeżeli w pomieszczeniu nikogo nie ma (ten sygnał odbiera specjalna czujka), system przekazuje informację do aplikacji, że w tym pomieszczeniu światło jest niepotrzebnie zapalone. Wówczas, jednym kliknięciem w aplikacji można to światło zgasić. Małe dzieci boją się wchodzić do ciemnego pokoju. Aplikacja pozwoli zapalić światło jeszcze zanim dziecko wejdzie do ciemnego pomieszczenia. Automatyka pozwala ustawić uruchamianie oświetlenia bez konieczności jego włączania. Impulsem do oświetlenia może być ruch. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku klatek schodowych czy też przed wejściem do budynku. Systemy pozwalają również na ustawienie automatycznego oświetlania otoczenia budynku, gdy tylko zacznie się ściemniać.

Sterowanie ogrzewaniem

Ogrzewanie w domu inteligentnym to bardzo sprawny i oszczędny system. Pozwala ustawić inną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Jest ona utrzymywana niezależnie od pory roku, od warunków atmosferycznych na zewnątrz czy też od usytuowania pomieszczenia względem stron świata. Można też ustawić inną temperaturę na każdą porę roku. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i wymagań mieszkańców. Biorąc pod uwagę, że latem dom trzeba chłodzić, a latem ogrzewać, automatyczny system sterowania temperaturą pozwala się automatycznie przełączać z ogrzewania na wentylację zależnie od potrzeby. Co jest jeszcze ważne, automatyczny system pozwala na obniżenie temperatury nocą i podczas nieobecności mieszkańców w domu. Takie działanie to oszczędność energii, ale również oszczędność pieniędzy. Obniżenie temperatury o 1°C to oszczędność nawet 6% energii. W ten sposób można wygenerować bardzo wysokie oszczędności, które przekładają się na tańsze użytkowanie domu. Oczywiście, te wszystkie regulacje temperatury ustawia się tylko raz i zapisuje ustawienia. Nie trzeba za każdym razem przestawiać grzejników ani termostatów. Wystarczy wprowadzić różne ustawienia dla różnych pór roku i różnych pór doby, by cieszyć się najbardziej optymalnym zużyciem energii. Domy inteligentne pozwalają oszczędzić czas, który można przeznaczyć na odpoczynek i zabawę z rodziną. Zaprogramowany ekspres przygotuje kawę zanim się jeszcze obudzą domownicy, a piekarnik podgrzeje zupę akurat na powrót do domu, po całym dniu spędzonym w pracy. To oszczędność czasu, energii i pieniędzy. I choć inwestycja w całą infrastrukturę jest dość kosztowna, to z czasem się ona zwraca, a wygoda użytkowania takiego domu jest bezcenna.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty