Jak wybrać korzystne ubezpieczenie domu drewnianego
Coraz bardziej popularne staje się budowanie domów drewnianych. Koszt postawienia takiego budynku nie jest wysoki, a jego odporność na warunki atmosferyczne czy ekonomia użytkowania są niemalże takie same, jak w przypadku domów tradycyjnych. Niektóre systemy stawiania domów drewnianych bywają nawet znacznie korzystniejsze i tańsze niż w przypadku konstrukcji murowanych. Taki dom trzeba jednak odpowiednio ubezpieczyć, a towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szczególne, dedykowane im ubezpieczenia.
Ubezpieczenie domu drewnianego
Ryzyko związane z ubezpieczeniem drewnianego domu dotyczy przede wszystkim pożaru. Materiał budowlany jest łatwopalny, a to powoduje, że zagrożenie pożarowe znacznie wzrasta. Są oczywiście specjalne farby i lakiery, które zabezpieczają dom przed pożarem, ale to dla towarzystwa ubezpieczeniowego może być zbyt małym zabezpieczeniem. Właśnie dlatego wykupienie polisy na wypadek pożaru w domu drewnianym jest szczególnie istotne. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w danym towarzystwie możliwe jest ubezpieczenie takiej konstrukcji na wypadek pożaru. Niektóre towarzystwa mogą bowiem wykluczać z ubezpieczenia budynki w pełni drewniane. Druga rzecz, którą należy bardzo dokładnie zweryfikować to proces likwidacji szkody. To formalności i sprawy, które należy załatwić chcąc uzyskać wypłatę świadczenia z ubezpieczenia. Trzeba wiedzieć, jakie dokumenty należy zgromadzić, jakie zaświadczenia i dowody, by towarzystwo ubezpieczeniowe uzyskało pełnię informacji na temat zdarzenia. Ważne jest również to, jaki jest maksymalny czas od zdarzenia do złożenia wniosku, ponieważ niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają dotrzymania pewnych terminów w tym zakresie. Trzeci element, który koniecznie powinien zostać sprawdzony to wyłączenia. Nawet jeżeli firma ubezpieczeniowa obejmuje swoją ochroną domy drewniane, to trzeba dokładnie sprawdzić, kiedy pożar nie zostanie zakwalifikowany jako nieszczęśliwy wypadek. Może tak być, gdy do pożaru doszło na skutek podpalenia. Straż pożarna i policja zwykle prowadzą tego rodzaju dochodzenie i sprawdzają przyczynę pożaru. Druga rzecz to rażące niedbalstwo. Niezabezpieczenie instalacji gazowej, pozostawienie zapalonej świeczki w domu bez obecności domowników. To są właśnie sytuacje, które mogą zostać zakwalifikowane jako rażące niedbalstwo i w związku z tym, towarzystwo może odmówić wypłacenia pieniędzy.
Polisa ubezpieczenia domu drewnianego - czym się kierować w wyborze?
Po ustaleniu powyższych informacji należy porównać dostępne w każdej firmie możliwości. Która firma oferuje najprostszą procedurę, która firma gwarantuje szybką wypłatę pieniędzy, która zapewnia wsparcie agenta lub nawet ubezpieczenie domowego assistance. Te elementy powodują, że polisy różnią się między sobą i można wybrać tę, która w danej sytuacji będzie najbardziej korzystna. Nie bez znaczenia jest również składka ubezpieczeniowa. Jeżeli wszystkie firmy oferują podobny standard usług, to ostatnim porównywanym elementem powinna być właśnie składka. Im niższa, tym oczywiście korzystniej dla ubezpieczającego. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia dla domu drewnianego to sprawa bardzo ważna. Konstrukcja jest narażona na spalenie, nawet jeżeli zostaną wprowadzone wszystkie wymagane zabezpieczenia przeciwpożarowe. Skoro więc trudno z całą pewnością się przed ogniem zabezpieczyć, to warto uchronić się przed skutkami takiego pożaru, chociażby skutkami finansowymi.