Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Nieruchomości

Ubezpieczenie mieszkania dla wynajmujących

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Ubezpieczenie mieszkania dla wynajmujących

Wynajmowanie mieszkania zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie ma pewności czy najemcy będą użytkować je zgodnie z przeznaczeniem i czy nie zdarzy się jakiś wypadek, np. włamanie, kradzież, pożar czy zalanie sąsiada. Z tego właśnie względu każda osoba wynajmująca mieszkanie powinna je ubezpieczyć.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jakie szkody są najczęstsze w wynajmowanym mieszkaniu?

Ryzyko pojawienia się szkód jest znacznie większe, jeśli mieszkanie nie jest zamieszkiwane przez właściciela, ale przez najemców. Do najczęstszych szkód zalicza się:

  • zalanie – przyczyną zalania zazwyczaj bywa oderwanie, odłączenie lub pęknięcie wężyka, który doprowadza wodę do domowych urządzeń. Przyczyną bywa też nieszczelność instalacji kanalizacyjnej lub wodnej w ścianach lub stropach. Inną przyczyną bywa nieszczelne pokrycie dachowe. Koszty usunięcia powstałych w wyniku zalania szkód są różne, ale zwykle wynoszą od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najwięcej trzeba zapłacić wtedy, gdy mieszkanie zalane jest w stopniu znacznym, i wymaga np. naprawy tynku i malowania ścian lub wymiany podłogi,
  • kradzież z włamaniem – złodzieje najczęściej kradną sprzęt elektroniczny, gotówkę, sprzęty RTV, biżuterię, a także sprzęty turystyczne. Takie szkody są bardzo kosztowne i sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych,
  • pożar – szkody pożarowe są zdecydowanie najbardziej kosztowne. Niejednokrotnie ich usunięcie kosztuje nawet kilkaset tysięcy złotych. Przyczyną pożaru zazwyczaj są zwarcia w instalacji elektrycznej, a także wady, zanieczyszczenia, zatkania i rozszczelnienia przewodów kominowych czy zła konserwacja kominków do ogrzewania.

Jakie ubezpieczenie powinien posiadać wynajmujący, a jakie najemca?

Osoba, która jest właścicielem i wynajmuje je osobom trzecim powinna wykupić:

  • ubezpieczenie mieszkania od pożaru oraz innych losowych zdarzeń,
  • ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i dewastacji, jeśli większość urządzeń i mebli znajdujących się w mieszkaniu jest udostępniana najemcy na czas zamieszkiwania w lokalu,
  • OC w życiu prywatnym.

Najemca także powinien się ubezpieczyć, wykupując OC w życiu prywatnym oraz polisę od kradzieży, włamania i zdarzeń losowych na swoje mienie ruchome, np. na laptop, telewizor czy biżuterię.

Ubezpieczenie Assistance dla domu – wygoda warta polecenia

Zdecydowanie najbardziej korzystnym rozwiązaniem w przypadku mieszkania na wynajem jest polisa z assistance domowym. Jest to bardzo wygodne, ponieważ w razie jakiejkolwiek awarii to ubezpieczyciel, a nie właściciel zajmuje się znajdowaniem fachowców, a także pilnowaniem i nadzorowaniem wszelkich napraw. Wystarczy zadzwonić do centrum pomocy, aby mieć pewność, że awarią zajmą się eksperci. Co więcej, zarówno właściciel, jak i najemca uzyska odszkodowanie za powstałą szkodę.

Co wpływa na zniżki składek

Ubezpieczenie mieszkania może kosztować mniej, jeśli spełni się warunki określone przez ubezpieczyciela. Składka będzie dużo niższa m.in. wtedy, gdy w lokalu są drzwi antywłamaniowe, a także okna z kratami określonej klasy. Jeśli ktoś nie chce mieć w oknach krat, powinien wybrać modele z odpowiednimi certyfikatami. Zniżki można uzyskać również wtedy, gdy przedłużamy polisę u tego samego ubezpieczyciela i mamy bezszkodowy staż.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty