Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim

Ubezpieczenie mieszkania zwykle zawierane jest w momencie zamieszkania w nim. Jest już w pełni wyposażone, umeblowane i wykończone. Położone podłogi i poustawiane meble, do tego sprzęty i inne ruchomości to poniesiony koszt zarówno na sam materiał czy przedmioty, ale również na usługi z nimi związane (wykończenie, transport, wniesienie). Ubezpieczenie takiego mieszkania nie niesie żadnych problemów ani trudności. Co w sytuacji, gdy ubezpieczone ma być mieszkanie w stanie deweloperskim? Czy taki lokal podlega w ogóle ubezpieczeniu?
Ubezpieczenie mieszkania
Ubezpieczenie mieszkania, w podstawowej formie, to rozwiązanie rozsądne i bardzo praktyczne. Powoduje, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia nie trzeba się martwić o pieniądze na naprawienie szkody. I nie ma tu znaczenia jej rozmiar. Jeżeli będzie to małe zniszczenie, stanowiące zaledwie procent wartości mieszkania, to takie również zostanie wypłacone odszkodowanie. Można więc pokryć koszty, naprawić zniszczenia i więcej się nie martwić. Jeżeli zniszczenie jest duże, na przykład cały dom zostanie spalony lub, z powodu działania sił przyrody, zburzony, to wypłacona zostanie cała suma ubezpieczenia. Oczywiście, warto zadbać o to, by była to kwota równa wartości mieszkania. Wówczas nie ma przynajmniej mowy o stracie. Mieszkanie można odbudować lub kupić z tych pieniędzy nowe i nie zajmować się więcej tą sprawą. Co zrobić w takim razie z mieszkaniem, które zostało kupione, ale jest jeszcze w stanie deweloperskim?
Co to jest stan deweloperski?
Na początek należy uściślić pojęcia, by było wiadomo, o czym jest mowa. Stan deweloperski to nazwa, która określa poziom wykończenia danego mieszkania. Niektóre firmy określają tym mianem mieszkanie w stanie surowym, inne z podłogami, jeszcze inne z drzwiami. Właśnie dlatego, że nazwa ta nie ma jednej, odgórnie określonej definicji, każdy może ją interpretować po swojemu. To rodzi liczne niejasności i brak precyzji. W przypadku ubezpieczeń nie może być mowy o braku precyzji. To, czy wypłata odszkodowania zostanie przyznana, czy nie, musi być jednoznaczne i nie podlegające dyskusji. W tym momencie można się posiłkować oświadczeniem dewelopera, który na etapie zawierania umowy musi określić w jakim stanie będzie oddawał mieszkanie. Jeżeli zniszczone mieszkanie odpowiada stanowi z oświadczenia, to można mówić o stanie deweloperskim. Jeżeli jest bardziej wykończone i urządzone, sprawa wygląda nieco inaczej.
Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim
Zwykle jednak, gdy do nieszczęśliwego zdarzenia i zniszczenia nieruchomości dojdzie wówczas, gdy jest ona w stanie deweloperskim, to lokator, czyli nowy właściciel jeszcze za nią nie odpowiada. Deweloper ubezpiecza całą nieruchomość, cały budynek, nie tylko mieszkanie na cały okres budowy. Chroni się w ten sposób przed wypadkami i utratą pieniędzy. Dopiero po dokonaniu odbioru mieszkania przez właściciela i po podpisaniu aktu notarialnego, to nowy właściciel może zadbać o ubezpieczenie. Do tego momentu nie ma takiej potrzeby, bo deweloper to wypełnia. Gdy jest już po odbiorze nieruchomości i przeniesieniu praw notarialnie, a ochrona dewelopera na tym lokalu wygasa, można samodzielnie zadbać o ubezpieczenie. Wówczas można wybrać tak zwane „ubezpieczenie domu w budowie”, które po zakończeniu prac budowlanych i wykończeniowych można z powodzeniem przekształcić w typowe ubezpieczenie nieruchomości. Niektóre towarzystwa oferują też dodatkowe ubezpieczenie dla lokalu, który nie otrzymał jeszcze pozwolenia na użytkowanie. Dlaczego to jest ważne? Deweloper przekazuje mieszkania właścicielom, nawet wówczas, gdy cały budynek jeszcze nie jest oddany i dopuszczony do użytkowania. Właściciel może takie mieszkanie wykańczać, może prowadzić prace budowlane i wnosić stopniowo wyposażenie. Nie może w nim tylko zamieszkać. Co w sytuacji, gdy takie wykończone mieszkanie, przed odbiorem całego budynku zostanie zniszczone? Właśnie w takiej chwili doskonale się sprawdza ubezpieczenie nieruchomości, która nie została dopuszczona do użytkowania. Podsumowując, mieszkanie w stanie deweloperskim ubezpieczone jest przez dewelopera (mury i stałe elementy). Gdy jest już oddane właścicielowi, ale ten prowadzi tam jeszcze prace remontowe, to można zdecydować się na ubezpieczenie domu w budowie, które po zakończeniu budowy zostanie przekształcone w typowe ubezpieczenie nieruchomości.