Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Nieruchomości

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych – najważniejsze informacje

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych – najważniejsze informacje

Planujesz montaż paneli fotowoltaicznych? A może instalacja została już zamontowana i jesteś już na etapie podpisywania umowy z zakładem energetycznym? Z pewnością zastanawiasz się, czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne i ile może kosztować taka polisa. Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Popularność paneli fotowoltaicznych rośnie

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne – zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. W 2020 roku ponad 300 tysięcy prosumentów zdecydowało się na montaż fotowoltaiki. Szacuje się, że w 2021 roku jeszcze więcej osób wybierze takie rozwiązanie.

Co sprawia, że popularność paneli fotowoltaicznych rośnie? Przede wszystkim coraz wyższe ceny prądu. W 2001 roku średnia cena za 1 kWh wynosiła zaledwie 0,36 zł. Z każdym kolejnym rokiem cena była coraz wyższa. W 2010 roku było to 0,55 zł, a w 2021 roku cena ta wynosi średnio 0,63 zł.

Prawdopodobnie w kolejnych latach ceny prądu wzrosną, i to znacząco. Rosną także ceny usług dystrybucyjnych, która stanowią sporą część rachunków. Nic dziwnego, że tak wiele osób chce obniżyć rachunki za energię elektryczną. Tym bardziej, że panele fotowoltaiczne pozwalają na zmniejszenie opłat za prąd nawet o 90%, a koszt montażu może zostać znacząco obniżony dzięki dofinansowaniu w ramach programu Mój Prąd.

Sprawdź teraz ofertę specjalną na fotowoltaikę

Dlaczego warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Ty również zdecydowałeś się na montaż paneli fotowoltaicznych? Z pewnością wiesz, że jest to bardzo dobra inwestycja. Dobrze dopasowane panele fotowoltaiczne mogą zwrócić się już w kilka, maksymalnie w kilkanaście lat. Są one też niezwykle trwałe, dzięki czemu z pewnością będą dostarczały energię elektryczną kolejnym pokoleniom – nawet przez kilkadziesiąt lat.

Nie oznacza to jednak, że instalacja fotowoltaiczna jest niezniszczalna. Panele także mogą ulec uszkodzenia – choć w praktyce zdarza się to bardzo rzadko. Biorąc jednak pod uwagę, że montaż paneli to często wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy, warto rozważyć ubezpieczenie fotowoltaiki. Tym bardziej, że ewentualna naprawa również mogłaby okazać się bardzo kosztowna – a przecież montujesz panele fotowoltaiczne głównie po to, aby zaoszczędzić i by być całkowicie niezależnym, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej.

Co obejmuje ubezpieczenie fotowoltaiki?

Obecnie coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Zanim jednak wybierzesz polisę, koniecznie porównaj oferty różnych firm. Zwróć uwagę nie tylko na cenę ubezpieczenia, ale też na to, co dokładnie obejmuje. Może bowiem okazać się, że zakres ubezpieczenia jest mocno zróżnicowany.

Dobre ubezpieczenie fotowoltaiki powinno obejmować przede wszystkim:

  • wszelkie częściowe lub całkowite uszkodzenia i zniszczenia paneli fotowoltaicznych, na przykład spowodowane gwałtownymi opadami deszczu, gradu lub śniegu, a także pożaru czy uderzenia pioruna,
  • przerwy w pracy instalacji – jeśli z powodu przerw w działaniu paneli poniesiesz straty finansowej, dobra polisa również pozwoli Ci na uzyskanie odszkodowania,
  • zwrot kosztów rozbiórki i demontażu uszkodzonych elementów wraz z ich wymianą na nowe.

Uwaga: w przypadku paneli fotowoltaicznych ustawionych na gruncie należy dodatkowo zwrócić uwagę na możliwość uszkodzenia instalacji, na przykład przez upadek drzewa czy nawet dzikie zwierzęta.

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych – ile kosztuje?

Ceny ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych są mocno zróżnicowane. Bardzo często taka ochrona gwarantowana jest w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania. Jeśli kupujesz taką polisę w firmie ubezpieczeniowej, dowiedz się, czy obejmuje ona ubezpieczenie fotowoltaiki. Jeśli nie – z pewnością możesz rozszerzyć zakres ochrony za dodatkową opłatą. Oczywiście istnieje również możliwość zakupu oddzielnego ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej.

Ile to kosztuje? Ceny takiej polisy wahają się od 300 zł do nawet 700 zł rocznie. Poszczególne polisy różnią się przede wszystkim sumą i zakresem ubezpieczenia. Niektóre z nich zawierają dodatkowo ochronę przed przepięciami czy usługę Home Assistance, która również może okazać się bardzo przydatna.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę, jak dużym wydatkiem jest montaż paneli fotowoltaicznych, zakup takiej polisy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Przed wyborem ubezpieczenia należy jednak upewnić się, co dokładnie obejmuje i w jakich sytuacjach zadziała. Z pewnością taka ochrona ubezpieczeniowa zapewni Ci jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty