Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Nieruchomości

Uderzenie piorunem a ubezpieczenie domu

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Uderzenie piorunem a ubezpieczenie domu

Liczba anomalii pogodowych nad naszym krajem stale rośnie. Dotyczy to także burz, które często powodują duże zniszczenia. Zalania i wichury to nie wszystko, ponieważ spore straty wyrządzają pioruny. Z tego właśnie względu wiele osób decyduje się na wykupienie polisy, obejmującej zniszczenia wyrządzone przez wyładowania atmosferyczne.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jak towarzystwa ubezpieczeniowe definiują uderzenia piorunów?

Według towarzystw ubezpieczeniowych uderzenie pioruna to ”bezpośrednie, pozostawiające ślady wyładowanie elektryczności atmosferycznej na ubezpieczone mienie”. Koniecznie należy zwrócić uwagę na słowo „bezpośrednie”, ponieważ przepięcia w instalacji elektrycznej będące następstwem wyładowań atmosferycznych, powodujące zniszczenia sprzętu elektrycznego i elektronicznego a nawet pożary, określane są jako „pośrednie” uderzenie pioruna. W naszej szerokości geograficznej najczęściej pojawiają się:

  • pioruny liniowe – po trafieniu w dom mogą wywołać pożar,
  • pioruny wstęgowe – wzniecają kilka pożarów jednocześnie,
  • pioruny kuliste – mogą wypalić dziurę w szybie lub dostać się do domu przez komin. Powodują pożary oraz uszkadzają instalacje i sprzęt elektroniczny.

Czym jest przepięcie?

Uderzenie pioruna bez wątpienia powoduje szkody, na uszkodzenia nie jest narażony wyłącznie budynek, lecz przede wszystkim mienie ruchome. W przypadku, gdy piorun uderzy w skrzynkę rozdzielczą, uszkodzone zostają niemal wszystkie sprzęty elektryczne w domu. Urządzenia podłączone do gniazdek mogą ulec dużej awarii lub spaleniu. Ubezpieczenie od uderzenia piorunów nie pokrywa strat wynikających z wywołanych tym przepięć. Niestety każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej interpretuje przepięcia. Najczęściej mianem przepięć określany jest krótkotrwały i gwałtowny wzrost napięcia, natężenia lub innego parametru prądu elektrycznego ponad wartości dopuszczalne dla danego urządzenia, wywołane przez wyładowanie atmosferyczne. Dzięki wykupieniu dodatkowej ochrony od przepięć można uniknąć wysokich kosztów związanych z wymianą lub naprawą sprzętu elektrycznego.  

Na co zwrócić uwagę wykupując polisę od uderzenia pioruna?

Decydując się na polisę zabezpieczającą nieruchomość w zakresie standardowym, warto zwrócić uwagę na to, czy obejmuje ona szkody wywołane pośrednim uderzeniem pioruna. Zazwyczaj takie ubezpieczenie należy wykupić osobno i warto to zrobić, ponieważ w przeciwnym wypadku nie ma co liczyć na odszkodowanie za uszkodzony sprzęt. Zakup polisy zapewniającej ochronę przed pośrednim uderzeniem pioruna jest bardzo ważny, ponieważ ze statystyk wynika, że aż 90% szkód wywołanych przez pioruny to szkody przepięciowe. Najwięcej zgłoszeń napływa do ubezpieczycieli latem, kiedy burze zdarzają się znacznie częściej.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty