Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Życie

Ubezpieczenie od utraty pracy – jak działa, ile kosztuje?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Ubezpieczenie od utraty pracy – jak działa, ile kosztuje?

Wysokość składki zależy od kwoty ubezpieczenia oraz zakresu ochrony. Kupując polisę, zwróć uwagę na kwotę i ilość wypłacalnych świadczeń. Może być to procent od wysokości kredytu, ale nie jest to regułą. Ubezpieczenie od utraty pracy przyda się wszystkim osobom, które chcą być pewne swojej sytuacji finansowej nawet w niespodziewanych sytuacjach. Tematem szczególnie powinny zainteresować się osoby zaciągające kredyty hipoteczne, a także spłacające raty nabytku o dużej wartości, np. samochodu lub elektroniki. Jeśli szukasz odpowiedniej polisy – koniecznie skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń na życie i wybierz najlepszą polisę dla siebie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie od utraty pracy – co to jest?

Ubezpieczenie od utraty pracy jest oferowane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to ubezpieczenie na życie oferowane przez bank i otrzymuje się zwykle przy okazji brania kredytu. Właśnie w ten sposób banki ubezpieczają się na wypadek, gdyby kredytobiorca stracił pracę i jednocześnie płynność finansową. Drugim sposobem jest zakup ubezpieczenia na wypadek utraty pracy na własną rękę jako rozszerzenie do polisy podstawowej. Dzięki niemu, jeżeli znajdziesz się w trudnej sytuacji, jaką jest zmiana pracy, możesz czuć się bezpiecznie i przez określony czas pobierać świadczenie z polisy na życie.

Polisa ubezpieczeniowa na życie może kosztować mniej niż myślisz! Sprawdź na porównywarce i otrzymasz porównanie od 7 różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych

Ubezpieczenie od utraty pracy – kiedy Ci przysługuje?

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia – dokładne warunki zależą od warunków zapisanych w umowie. Jednakże najczęściej polisa od utraty pracy ma zadanie chronić podczas zwolnienia pracownika, który był zatrudniony wcześniej lub po ogłoszeniu upadłości firmy. Zatem jeśli Twój pracodawca zakończył prowadzenie działalności, możesz otrzymać świadczenie wynikające z tego zdarzenia. Pamiętaj jednak, że jeżeli działalność jest tylko zawieszona, wtedy taka polisa nie zostanie Ci wypłacona.

Ubezpieczenie od utraty pracy – kiedy Ci nie przysługuje?

Dodatkowo warto zapoznać się z wyłączeniami, czyli opisanymi w umowie sytuacjami, w których świadczenie nie będzie przysługiwać. W tym przypadku zapisy mogą się różnić w zależności od firmy, dlatego zawsze dokładnie czytaj umowę. Najczęściej takimi wyłączeniami jest wcześniejsza wiedza o likwidacji miejsca pracy lub porozumienie stron, a także wygaśnięcie terminu umowy na czas określony. Warto pamiętać, że często używanym wyłączeniem jest również fakt, że pracowałeś w firmie, w której udziałowcem jest bliska osoba, ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia także w tym przypadku, gdy straciłeś pracę wskutek działań wojennych, strajków lub zamieszek. Czasami firmy ubezpieczeniowe stosują karencję, dlatego upewnij się od kiedy Twoja polisa „wchodzi” w życie.

Niezdolność do pracy a polisa ubezpieczeniowa

Warto pamiętać, że ubezpieczenie na wypadek utraty pracy nie jest tym samym, co polisa na wypadek niezdolności do pracy. Są to dwa osobne rozszerzenia polisy na życie, a osoby zainteresowane często mylnie zamieniają te pojęcia. Ubezpieczenie od utraty pracy ma ochraniać finansowo osoby, które nieoczekiwanie straciły płynność finansową spowodowaną zwolnieniem lub bankructwem firmy. Dzięki świadczeniom ze strony ubezpieczyciela są one w stanie spłacić zobowiązujące raty, np. kredytu hipotetycznego w okresie poszukiwania nowej pracy.

Polisa od niezdolności do pracy jest czymś zupełnie innym i ma zapewniać ochronę finansową w wyniku wypadku lub innych okoliczności, które spowodowały trwały uszczerbek na zdrowiu, a osoba ubezpieczona nie może czasowo lub dożywotnio podjąć się pracy w zawodzie. Niektóre oferty zapewniają możliwość zakup obydwóch rozszerzeń, dlatego warto skorzystać z porównywarki i dobrać ofertę do swoich potrzeb.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty