Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Życie

Bon turystyczny na wakacje – ile wyniesie i jak go otrzymać?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Bon turystyczny na wakacje – ile wyniesie i jak go otrzymać?

Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja, że każdy rodzic otrzyma bon 500 zł na wakacje z dzieckiem. Bony turystyczne miały na celu nie tylko umożliwienie wakacyjnego wyjazdu rodzicom o mniej zasobnym portfelu, ale przede wszystkim ożywienie branży turystycznej. Obecnie wiele osób zadaje sobie pytanie, ile dokładnie wyniesie bon turystyczny, jak go otrzymać i w jaki sposób można go wykorzystać. Dowiedz się wszystkiego na temat bonów turystycznych z naszego artykułu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to swego rodzaju pomoc finansowa dla rodziców z dziećmi, którzy chcieliby wyjechać na wakacje. Rząd postanowił rozdać rodzicom tego typu bony z uwagi na bardzo trudną sytuację branży turystycznej po pandemii koronawirusa. Dopłata do wypoczynku ma pomóc branży. Początkowo rząd chciał przyznać bony turystyczne rodzinom, w których pensje rodziców nie przekraczają średniej pensji. Ostatecznie jednak zdecydowano, że pomoc finansowa zostanie przyznana na każde dziecko.

Na jaką pomoc finansową można liczyć?

Osoby, które mają dzieci, otrzymają bon w wysokości 500 zł na każde dziecko, które nie skończyło 18 r.ż. Dodatkowo rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności dostaną jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł. Jeśli w danej rodzinie jest więcej dzieci, na przykład trójka, rodzice otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 1500 zł, które będzie można wykorzystać na wyjazd z dziećmi. To bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na wakacje. Jednocześnie będzie to bardzo konkretna pomoc dla całej branży finansowej, m.in. dla hoteli.

Jak otrzymać bon?

O bony turystyczne można ubiegać się od 31 lipca. Obecnie trwają prace nad systemem do rejestracji. Powstaje specjalna zakładka w Platformie Usług Elektronicznych, przez którą rodzice będą mogli złożyć wniosek o bon turystyczny. Aby złożyć wniosek o bon, wystarczy zarejestrować się w PUE za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub niektórych systemów bankowości internetowej. Osoby, które składały wnioski o 500+, z pewnością znają ten proces. Po potwierdzeniu poprawności wszystkich danych bon turystyczny zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym. Bon turystyczny ma formę elektroniczną. Należy okazać go podczas rezerwacji pobytu lub – najpóźniej – w momencie zameldowania w hotelu.

Z kolei od 25 lipca mogą zgłaszać się firmy, które są gotowe przyjąć bon. Listę miejsce, które honorują bon, można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej na pot.gov.pl oraz polska.travel. Pamiętajmy jednak, że firmy, które chcą brać udział w akcji, zgłaszać się będą dopiero od 25 lipca. Z czasem prawdopodobnie lista hoteli, ośrodków agroturystycznych czy imprez turystycznych będzie się wydłużać.

Nie należy więc spodziewać się, że 25 lipca będzie dostępna długa lista hoteli, w których można się zatrzymać. Obecnie przedsiębiorcy skarżą się na problemy, dotyczące m.in. niejasności w rozliczaniu bonów. Rząd musi więc poradzić sobie jeszcze z kilkoma wyzwaniami, zanim rodziny z dziećmi będą mogły zacząć swobodnie korzystać z pomocy finansowej w postaci bonów, a przedsiębiorcy będą mieli pełną jasność w kwestii ich rozliczania – także podatkowego.

W jaki sposób można wykorzystać bon na wakacje z dzieckiem?

Bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko można wykorzystać na kilka sposobów. Rodzice mogą zapłacić nim m.in. za usługi hotelarskie, na przykład za pobyt w pensjonacie, ośrodku agroturystycznym, a także za pobyt dziecka na obozie harcerskim, sportowym, na kolonii lub na obozie rekreacyjnym. Oprócz tego bonem można zapłacić za imprezy turystyczne, które będą organizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub przez organizację pożytku publicznego na terenie Polski.

Co bardzo ważne, bon turystyczny może zostać wykorzystany do marca 2022 r. Jeśli więc dana rodzina nie da rady wykorzystać go w 2020 roku, będzie miała na to jeszcze trochę czasu. Z bonu można korzystać kilka razy, aż do całkowitego wyczerpania kwoty. Jeśli więc rodzina otrzyma 1500 zł pomocy, może wykorzystać je kilka razy, na przykład płacąc bonem za udział w imprezach turystycznych, których organizatorzy zdecydowali się zgłosić do rządowego programu.

Bon turystyczny – podsumowanie

Bon turystyczny to kolejny pomysł rządu na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, która w szczególny sposób dotknęła branżę turystyczną. Szacuje się, że pomoc otrzyma 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma wsparcie w wysokości 1000 zł lub wyższe. W sumie z programu może skorzystać nawet 6 mln dzieci – a przy okazji również ich rodzice, którzy będą mogli wyjechać z dzieckiem na wakacje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty