Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Życie

Czy długi po śmierci przechodzą na rodzinę?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Czy długi po śmierci przechodzą na rodzinę?

Utrata członka rodziny wiąże się trudnym czasem związanym nie tylko z żałobą i emocjonalnym poczuciem straty, ale i koniecznością uporządkowania spraw zmarłego. Niestety, często okazuje się, że po mamie lub tacie pozostają długi. Czy długi po śmierci przechodzą na rodzinę? Czy można podjąć kroki, aby zabezpieczyć się przed sytuacją, w której konieczna jest spłata długów swoich bliskich?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Gdy rodzic jest zadłużony i odchodzi…

Przepisy prawa zapisane w Kodeksie Cywilnym jasno mówią, że w przypadku śmierci, wszystkie zobowiązania, w tym długi danej osoby, przechodzą automatycznie na spadkobierców zmarłego. Gdy testament nie został sporządzony, spadkobiercami są, w pierwszej kolejności współmałżonek i dzieci. Jeśli zmarły nie pozostawił żyjących zstępnych (dzieci, wnuków itp.), do postępowania spadkowego zostają włączeni rodzice i rodzeństwo zmarłego. Dotyczy to wszystkich, bez względu na ich wiedzę o sytuacji materialnej zmarłego bliskiego.

Ile powinno kosztować ubezpieczenie na życie i zdrowie? Sprawdź, jak nie przepłacić. Odwiedź Porównywarkę i wybierz odpowiednie zabezpieczenie finansowe dla siebie i rodziny

Czy długi po śmierci przechodzą na rodzinę zawsze?

Nie, spadkobiercy nie są zmuszeni do przyjmowania spadku i długów w nim zawartych. Wystarczy w ciągu sześciu miesięcy od dnia śmierci bliskiego (lub dnia, w którym spadkobiorca dowiedział się, że odziedziczył spadek) złoży oświadczenie o odrzuceniu (lub przyjęciu) spadku w sądzie lub u notariusza. Ważny jest fakt, że oświadczenie to jest nieodwołalne, dlatego warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Istnieje także opcja przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takiej sytuacji wartość pozostawionego majątku pokrywa długi, członkowie rodziny zmarłego nie odpowiadają dodatkowo własnymi pieniędzmi. Te rozwiązania prawne dotyczą zobowiązań, w których zmarły był jedynym kredytobiorcą. W przypadku kredytu zaciąganego przez większą ilość osób, inni współkredytobiorcy automatycznie przejmują jego rolę i pożyczka nie zostaje włączona do dziedziczenia.

Przyjąć spadek czy odrzucić? Oto jest pytanie!

Wszystko zależy od tego, jaki majątek posiadał zmarły. Jeśli wartość spadku: nieruchomości, gotówki, biżuterii, czy choćby sprzętu AGD/RTV wyraźnie przewyższa wysokość długów, można przyjąć spadek z długiem. Sprzedaż części majątku pozwoli na spłatę zobowiązań. Jeśli jednak długi przekraczają wartość innych elementów spadku, najlepszym rozwiązaniem będzie zrzeknięcie się spadku. W takim przypadku długi nie przechodzą na żadnego z członków rodziny. Ważne jest szczegółowe zapoznanie się w tym, co pozostaje po bliskim, przejrzenie dokumentów, konieczna może okazać się wizyta rzeczoznawcy. Dzięki dokładnej wiedzy o stanie finansów i własności bliskiego, jego rodzina będzie mogła podjąć najkorzystniejszą decyzję dla siebie.

Kredyt przechodzi na rodzinę zmarłego… nie zawsze

Zanim rodzina rozważy rezygnację ze spadku, powinna poznać nie tylko wartość kredytu oraz pozostałego majątku zmarłego, ale i dokładnie przeczytać umowę kredytową. Banki stosują różne procedury na wypadek śmierci kredytobiorcy – w przypadku niektórych pożyczek umowa wygasa w chwili jego śmierci. Inną, bardzo często stosowaną metodą zabezpieczenia dla banku oraz bliskich zmarłego, jest ubezpieczenie spłaty pożyczki. Tu także wiele zależy od zasad opisanych w umowie, najczęściej jednak towarzystwo ubezpieczeniowe rozlicza kredyt z bankiem, ewentualnie spadkobiercami. Obecnie większość kredytów hipotecznych udzielana jest pod warunkiem wykupienia polisy na życie.

Jak odbywa się spłata zadłużenia po zmarłym?

Osoby które zdecydowały się na przejęcie zobowiązań po bliskich którzy odeszli, mogą zacząć spłacać długi po okazaniu w banku oryginału dokumentu potwierdzającego nabycie spadku. Może to być postanowienie sądu bądź akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony u notariusza. Poszukując najlepszego rozwiązania trudnej sytuacji warto podjąć próbę renegocjowania umowy pożyczki z bankami. Mniej korzystne są pożyczki pozabankowe, jednak i tu można starać się o zmianę warunków spłaty.

Polisa na życie to ogromne wsparcie

Polisy ubezpieczeniowe nie wchodzą do spadku po osobie zmarłej. Nie ma ryzyka, że w przypadku odrzucenia spadku utraci się także prawo do uzyskania odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego – długi nie przechodzą na rodzinę. Bez względu na wysokość zobowiązań zmarłego, polisa zawsze będzie dużym wsparciem w trudnych chwilach po jego utracie. Ubezpieczony oczywiście może wskazać osobę uprawnioną do odbioru sumy ubezpieczenia, która nie jest jego spadkobiercą, dlatego przydaje się zapoznanie z zapisami umowy. Osoba uprawniona, jeśli nie ma prawa do spadku, nie nabywa go z powodu upoważnienia na polisie i nie odpowiada za długi zmarłego. Gdy znamy już odpowiedź na pytanie: „czy długi po śmierci przechodzą na rodzinę?” i chcemy zabezpieczyć swoją rodzinę na wypadek swojej śmierci, bez względu na sytuację materialną, wykupienie polisy na życie to bardzo rozsądne rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest wiele ubezpieczeń, różniących się wartością, wysokością składki oraz zakresem. Pomoc w dokonaniu najlepszego wyboru – dla dobra własnego i swoich bliskich – niosą porównywarki ubezpieczeń, które w krótkim czasie i w przystępnej formie zaprezentują szeroką ofertę polis w jednym miejscu. Warto też pomyśleć nad ubezpieczeniem zdrowotnym jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, a Twój stan zdrowia wymaga regularnych wizyt u lekarza.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty