Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Życie

Depresja a wypłata świadczeń z polisy

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Człowiek z depresją liczący na wypłatę świadczenia

Ubezpieczenie na życie i zdrowie to specyficzny rodzaj polisy, która pozwala na uzyskanie pieniędzy w razie zdarzenia, na skutek którego ubezpieczony dozna utraty zdrowia, czy to z powodu poważnej choroby, czy to z powodu wypadku. W ramach tej ochrony również, bliscy ubezpieczonego otrzymają pieniądze, w razie gdyby na skutek jakiegoś zdarzenia ubezpieczony utracił życie. Najczęściej polisy czy wyłączenia w ochronie dotyczą chorób niejako somatycznych. Są to choroby przewlekłe, które powodują, że jakiś organ lub cały układ wewnętrzny człowieka nie działa prawidłowo i może dodatkowo rzutować na zaburzenia działania również innych organów.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Depresja w polisie na życie i zdrowie

Polisa ubezpieczeniowa na życie i zdrowie przeznaczona jest przede wszystkim dla osób zdrowych. Jest to ubezpieczenie, które zawiera się na wszelki wypadek, a nie w momencie, gdy już coś się stało. Towarzystwa ubezpieczeniowe ubezpieczają osoby zdrowe, które jeszcze nie wykazują problemów zdrowotnych, a polisa ma im pomóc w razie, gdyby doszło do zachorowania. Choroby somatyczne, które są zdiagnozowane i są w trakcie leczenia stanowią wykluczenie, jeżeli chodzi o możliwość zawarcia polisy lub też stanowią wykluczenie jakiegoś jej elementu. Jeżeli leczone schorzenie nie jest aż tak bardzo poważne, to tylko sprawy z nim powiązane mogą zostać wykluczone, a wszystkie pozostałe aspekty zdrowotne będą normalnie uwzględnione w polisie. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy osoba zainteresowana ubezpieczeniem cierpi na jedną z chorób psychicznych, na przykład na depresję. Depresja nie dotyczy żadnego z organów wewnętrznych, nie dotyczy konkretnego układu człowieka. Depresja jest chorobą tak naprawdę całego ciała, a to powoduje, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych traktuje ją jako powód do wyłączenia możliwości zawarcia ubezpieczenia. Ankieta medyczna, którą zainteresowany ubezpieczeniem musi wypełnić bardzo często zawiera pytania dotyczące chorób psychicznych ubezpieczonego. Czy cierpiał na nie lub czy cierpi. Czasami, pytania te są rozszerzone o to, czy ktoś z bliskich cierpiał na depresję. Na te pytania należy odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Jeżeli coś się zatai, firma ma podstawy, by odmówić wypłaty świadczenia.

Depresja a warunki ubezpieczenia

Jeżeli jednak ubezpieczony cierpi na depresję, ale nie jest ona jeszcze zdiagnozowana lub rozpoznana, sprawa wygląda nieco inaczej. Jeżeli towarzystwo zaznaczyło w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, że nawet niezdiagnozowana czy nieleczona depresja, która stanie się przyczyną np. uszkodzenia ciała, jest wykluczeniem z ubezpieczenia, to gdy dojdzie do tego rodzaju zdarzenia, firma nie wypłaci pieniędzy. Warto o tym wiedzieć, ale warto to również wcześniej sprawdzić, żeby mieć pewność, czy taki zapis się w dokumentach znajduje. Depresja to bardzo poważna choroba, która może prowadzić do okaleczania własnego ciała, a nawet do samobójstwa. Niektóre firmy wyłączają te zdarzenia, nie definiując ich przyczyny, inne natomiast wyłączają z możliwości zawarcia polisy osoby, które po prostu na depresję cierpią. Niezależnie jednak od wszystkich okoliczności, wiadomo że nikt tragedii nie planuje, ale warto zapoznać się z regułami i zasadami, jaki obowiązują w danym towarzystwie ubezpieczeniowym, by wiedzieć, czego się można spodziewać w ogóle.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty