Jak wyliczyć sumę ubezpieczenia na życie?
Ubezpieczenie na życie pełni bardzo ważną funkcję. Choć na co dzień jest zupełnie nieodczuwalne i niezauważalne, w zasadzie można o nim zapomnieć, to w tym najbardziej dramatycznym momencie pełni rolę niezwykle istotną, a każdy kto jest zmuszony z niego skorzystać wie, że jest ono bezcenne. Najważniejsze jednakże jest to, by wybierając dla siebie ubezpieczenie na życie, odpowiednio dopasować sumę ubezpieczenia. To właśnie ona decyduje o tym, czy polisa jest dopasowana, rzeczywiście pomoże, czy wręcz przeciwnie, będzie niewystarczająca.
Suma ubezpieczenia
Na początek należy się zastanowić nad tym, czym jest suma ubezpieczenia w polisie na życie. Takie rozwiązanie składa się zwykle z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest podstawowe ubezpieczenie na życie, a drugim pakiet obejmujący ochronę zdrowia. Umowy dodatkowe, które obejmują ochronę zdrowia są zróżnicowane i można je dowolnie wybierać. Dla każdej z opcji można też indywidualnie dopasować odpowiednie sumy ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczenia życia, suma ubezpieczenia to będzie kwota, którą osoby wskazane przez ubezpieczonego otrzymają po jego śmierci. Mogą to być członkowie jego najbliższej rodziny, mogą to być osoby zaprzyjaźnione lub zwykli znajomi. Nie ma znaczenia, ani stopień pokrewieństwa, ani stopień zażyłości. To ubezpieczony wskazuje osoby uprawnione do pieniędzy. W przypadku sum ubezpieczenia na ochronę zdrowia, są to kwoty, które ubezpieczony otrzyma w określonych okolicznościach zagrożenia jego zdrowia. Ubezpieczenie pobytu w szpitalu to rekompensata za każdy dzień tam spędzony, ubezpieczenie operacji to rekompensata za przeprowadzony zabieg, a ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to pieniądze, które mają pomóc w dojściu do zdrowia.
Ustalanie sum
Właśnie ze względu na praktyczny charakter ubezpieczenia, tak ważne jest jego odpowiednie oszacowanie, przy czym należy podejść indywidualnie do ubezpieczenia życia i do ubezpieczenia zdrowia. W przypadku ubezpieczenia życia należy wziąć pod uwagę:
- że po śmierci ubezpieczonego jego bliscy będą pozbawieni jego opieki i finansowego wsparcia. Jeżeli jest zaciągnięty kredyt hipoteczny, to jedna osoba będzie musiała go dalej spłacać, a to już nie jest takie łatwe.
- Jeżeli są zaciągnięte inne zobowiązania, to również jedna osoba będzie musiała je opłacić. I na koniec, jeżeli dzieci ubezpieczonego są małe, to jedna osoba tylko będzie musiała je wychować. Wszystko kosztuje i samodzielne utrzymanie rodziny może być bardzo trudne. Właśnie dlatego suma ubezpieczenia na życie powinna pozwalać na spłacenie posiadanego kredytu, pozwalać na wychowanie dzieci małżonkowi, który z nimi sam zostanie.
- O ile w przypadku kredytu wysokość sumy powinna być równa wartości kredytu, o tyle w przypadku wychowania dzieci można policzyć ich miesięczny koszt utrzymania i pomnożyć razy 12 miesięcy i lata, które dziecku zostały do pełnoletniości. W ten sposób finanse na wychowanie zostaną zabezpieczone.
W przypadku sum ubezpieczenia na zdrowie warto przeliczyć koszty procedur medycznych lub straty, jakie poniesie ubezpieczony z racji nieobecności w pracy i sumę ustalić na wartość tych strat, by zrekompensować sobie okres choroby.