Polisy na dożycie - jak się ubezpieczyć?
Ubezpieczenie na dożycie to bardzo ciekawy rodzaj ubezpieczeń, które trudno wprost nazwać produktem ubezpieczeniowym. Z założenia bowiem idea jest taka, że ubezpieczenia mają pomagać w razie nieszczęścia. Dożycie do określonego momentu w czasie trudno nazwać nieszczęściem, a tak właśnie działa ten produkt. Jak z niego skorzystać i na co zwracać uwagę? Oto kilka podpowiedzi.
Polisa na dożycie
Polisa na dożycie, jak już wspomniano, to ubezpieczenie, w którym ubezpieczony otrzyma pieniądze wówczas, gdy dożyje do określonego punktu w czasie. Ten punkt określony zostaje w umowie. Jest to określona rocznica polisy (piąta, dziesiąta itp.) lub określony wiek życia ubezpieczonego. Może to być na przykład 50 lat, 55 lat, 60 lat itp. Jeżeli polisa jest określana wedle wieku ubezpieczonego, to nie wygasa ona zwykle w dniu jego urodzin, tylko w dzień rocznicy przypadający najwcześniej po wskazanych w polisie urodzinach. Jest to spowodowane tym faktem, że umowa ubezpieczenia, nawet ubezpieczenia na dożycie powinna trwać okrągły rok i jego wielokrotność. Jeżeli polisa zawierana jest określonego dnia, to określonego dnia również musi wygasnąć. Ubezpieczony, który zawiera polisę na dożycie otrzyma pieniądze w określonym w umowie dniu, jeżeli do tego dnia dożyje. Pozostanie przy życiu jest tutaj formą zdarzenia ubezpieczeniowego. Polisa jest zwykle opłacana miesięcznie, aż do momentu wygaśnięcia. Jej zaletą jest to, że wypłata pieniędzy jest oznaczona, jako wypłata świadczenia, a świadczenia są zgodnie z polskim prawem pozbawione opodatkowania. Nie podlegają więc podatkowi od zysków kapitałowych czy innego opodatkowania od wzbogacenia. To forma na zgromadzenie gotówki, którą nie trzeba się dzielić z fiskusem.
Na co zwrócić uwagę zawierając polisę na dożycie?
Zawierając tego rodzaju polisę warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim w grę tu wchodzi kwestia precyzyjnych warunków polisy. Kiedy ona wygasa? Czy zawierana jest na określony czas trwania samej umowy, czy do konkretnych urodzin ubezpieczonego? Ważna jest również kwota wypłaty i składka. Czy te wartości okażą się dla ubezpieczonego korzystne? Jeżeli bowiem suma składek będzie niewspółmiernie niska, to taka polisa nie jest korzystna dla ubezpieczonego. Równie dobrze, pieniądze może odkładać na konto. Jeżeli jednak te kwoty są zbliżone, to warto polisę rozważyć. Dodatkowo, należy też zainteresować się tym, czy ubezpieczenie dopuszcza również rozszerzenie ochrony o polisę na życie. Wówczas suma ubezpieczenia za dożycie nieco się zmniejsza, ale jeżeli ubezpieczony umrze w czasie trwania umowy, to wpłacone przez niego dotychczas składki tak całkiem nie przepadną, ponieważ osoby uposażone otrzymają świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego. To pozwala na znacznie skuteczniejsze zabezpieczenie. Polisa na dożycie to rozwiązanie, które pozwala zgromadzić kapitał na dowolny cel, kapitał który nie jest opodatkowany. Dzięki rozszerzeniu o ubezpieczenie na życie wpłacone przez ubezpieczonego składki tak całkiem nie przepadają, gdyby nie dożył on momentu określonego w umowie.