Rezygnacja z ubezpieczenia OC - co powinna zawierać i jak ją napisać?
Wbrew powszechnym i błędnym opiniom, rezygnacja z posiadanej polisy OC nie jest sprawą trudną. Przestrzegając kilku prostych zasad w czasie sporządzania dokumentu wypowiedzenia OC, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą zaakceptować rezygnację.
Rezygnacja z ubezpieczenia OC opłaca się zwłaszcza tym kierowcom, którzy znaleźli tańszą ofertą innych ubezpieczalni. Należy pamiętać, że wypowiedzenie OC można złożyć w ciągu całego okresu ochrony, choć najczęściej właściciele pojazdu decydują się na ten krok tuż przed upływem ważności posiadanej polisy.
Rezygnacja z OC - co warto wiedzieć?
Zgodnie z prawem, wypowiedzenie ubezpieczycielowi należy złożyć najpóźniej dzień przed zakończeniem okresu ochrony. Jeśli się tego nie zrobi, to zgodnie z prawem, ubezpieczalnie mają obowiązek przedłużyć polisę OC o następny rok. Podobnie sprawa będzie wyglądać, gdy wypowiedzenie złoży się w dniu wygasania umowy. Należy pamiętać, że nie warto zwlekać z wykupieniem polisy w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, ponieważ za brak ubezpieczenia OC nawet na jeden dzień grożą surowe kary finansowe. Co w sytuacji, gdy polisa została przedłużona automatycznie, a właściciel zarejestrowanego pojazdu chcę zmienić zakład ubezpieczeniowy? Posiadacz polisy nadal ma możliwość zakupu nowej polisy OC w innej ubezpieczalni. Aby to zrobić, musi kupić nową polisę OC oraz złożyć odpowiedni dokument, poświadczający o rezygnacji z obecnego ubezpieczania odpowiedzialności cywilnej pojazdu. Poprzednio towarzystwo ubezpieczeniowe w takiej sytuacji jest zobowiązane do rozwiązania umowy i pobrania należnych składek ubezpieczeniowych tylko za okres rzeczywistej ochrony.
Rezygnacja z OC. Jak napisać wypowiedzenie?
Aby rezygnacja z posiadanej polisy OC została zaakceptowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, należy złożyć ją na piśmie. Wiele ubezpieczalni posiada na stronach internetowych gotowe formularze, dlatego wypełnienie tego typu dokumentu nie będzie trudne. , W przypadku tworzenia wypowiedzenia polisy OC na własną rękę, należy pamiętać o podstawowych danych, które koniecznie trzeba umieścić w polisie. Jak podpowiadają eksperci z branży ubezpieczeniowej, wypowiedzenie OC zostanie uznane tylko wtedy, gdy w dokumencie podane zostaną następujące informacje: nazwa oraz pełny adres towarzystwa ubezpieczeniowego, dane osoby wypowiadającej umowę (imię, nazwisko, adres), numer wypowiadanej polisy, dane pojazdu ubezpieczonego (marka, model, numer rejestracyjny), podstawę prawną rezygnacji (należy powołać się na art. 28, art. 28a, art. 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych). Należy także wskazać okres ubezpieczenia i złożyć odręczny podpis przez osobę wypowiadającą. Można również zawrzeć klauzulę o treści "Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, wypowiadam powyższą umowę z zachowaniem terminu ustawowego".
Wypowiedzenie polisy OC - o tym należy pamiętać
Spora część właścicieli pojazdów kupuje ubezpieczenie OC za pośrednictwem internetu. Jak należy wypowiadać tego typu umowę? Przede wszystkim trzeba złożyć ją na piśmie. Nie trzeba dostarczać dokumentu osobiście lub pocztą. W zdecydowanej większości przypadków firmy ubezpieczeniowe akceptują czytelny skan wypowiedzenia, który można przesłać za pośrednictwem mailu lub faksu. Warto pamiętać o tym, że data złożenia wypowiedzenia to dzień dostarczenia dokumentu, a nie stworzenia dokumentu. W przypadku rezygnacji złożonej za pośrednictwem poczty, towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają datę stempla pocztowego na przesłanym liście.
Zainteresuje Cię też:
- Wypowiedzenie OC Aviva - kiedy można to zrobić?
- Wypowiedzenie OC w Generali – jak to zrobić?
- Wypowiedzenie OC Link4 - jak to zrobić?
- Wypowiedzenie umowy OC samochodu
- Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia
- Rezygnacja z ubezpieczenia OC - co powinna zawierać i jak ją napisać?
- Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia?
- Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podwójnym OC
- Kiedy przysługuje zwrot składki z OC?
- OC i AC po zbyciu samochodu - obowiązki sprzedającego