Sposoby na obniżenie kosztów polisy

Ubezpieczenie na życie to polisa, która wiąże się z pewnymi kosztami. Jej wykupienie nie jest co prawda obowiązkowe, ale jednocześnie posiadanie takiego rozwiązania jest bardzo korzystne i przydatne dla ubezpieczonego. Daje poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że w każdej chwili można liczyć na finansowe wsparcie ze strony firmy ubezpieczającej, a to daje ogromną niezależność i samodzielność. Trzeba jednak mieć świadomość, że to jest pewien wydatek. Można go jednak w pewnym stopniu zmniejszyć. Jak to zrobić?
Cena polisy - składniki
Cena polisy ubezpieczeniowej zależy od wielu różnorodnych czynników. Wśród nich znajduje się wiek, stan zdrowia i wykonywany zawód ubezpieczonego. Im osoba jest starsza, tym polisa będzie droższa. Jeżeli dana osoba w przeszłości miała problemy ze zdrowiem, to albo nie zostanie ubezpieczona w ogóle, albo będą wprowadzone wyłączenia, albo podniesiona składka za wyższe ryzyko. Niektóre zawody generują większe ryzyko wypadku lub zachorowania. Wykonywanie któregoś z nich wiąże się z nieco wyższą składką. Na tym jednak nie koniec. Na składką wpływają również poszczególne elementy polisy, jak suma ubezpieczenia, liczba umów dodatkowych, liczba osób współubezpieczonych, ale to wyłącznie w przypadku polis rodzinnych czy wieloosobowych. Suma ubezpieczenia, to kwota która zostanie wypłacona osobie ubezpieczonej w razie zdarzenia ubezpieczeniowego, a liczba umów dodatkowych, to opcje, rozszerzenia ubezpieczenia podstawowego (jak na przykład ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu, ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania itp.). Czy tymi elementami rzeczywiście można tak manipulować, by nieco obniżyć sobie składkę i zmniejszyć koszty swojej polisy?
Koszty polisy ubezpieczeniowej - jak je obniżyć
Swojego wieku, stanu zdrowia i wykonywanego zawodu raczej nikt dla ubezpieczenia nie zmieni. Mając jednak świadomość, że z wiekiem ubezpieczenie staje się coraz droższe, warto zdecydować się na polisę ubezpieczeniową możliwie najwcześniej i zawrzeć ją od razu na długi okres. W ten sposób, składka zostanie zamrożona na cały ten czas, a to również ma ogromne znaczenie. Zawierając polisę ubezpieczeniową w młodym wieku unika się również, często choć nie zawsze, zwyżki za przebyte choroby. Z wiekiem szansa na zachorowanie rośnie, a to zmniejsza szanse na zawarcie ubezpieczenia w niskim koszcie. Warto więc to rozważyć. Koszty ubezpieczenia można również obniżyć starannie komponując swoje ubezpieczenie. Przecież nie musi być ono zawarte na sto procent wszystkich opcji. Być może szanse na jakieś zdarzenie są znacznie mniejsze i warto z tego zdarzenia po prostu zrezygnować, na rzecz innego, które jest bardziej prawdopodobne. Nie trzeba być ubezpieczonym na wszystko. Trzeba być ubezpieczonym dobrze. Jak wspomniano, sumy ubezpieczenia mają również ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o składkę. Rozważne i bardzo staranne ustalenie kwot sum ubezpieczenia także pozwoli zoptymalizować koszty polisy. Nie trzeba zawierać ubezpieczenia na życie na setki tysięcy złotych, jeżeli takie pieniądze bliskim nie będą potrzebne. Można ubezpieczyć się na sto tysięcy jeżeli ta kwota zaspokoi ich wszystkie potrzeby.
Przeczytaj więcej: 5 rad jak obniżyć koszt ubezpieczenia samochodu
Podsumowanie kosztów polisy ubezpieczeniowej
Decydując się na zawarcie ubezpieczenia na życie i zdrowie warto podejść do tego w sposób rozsądny, rozważny i bardzo przemyślany. Ubezpieczenie powinno przede wszystkim chronić na wypadek zdarzeń, do których może dojść, które są realne i rzeczywiście mają szansę nastąpić. Jednocześnie kwoty ubezpieczenia powinny zaspokajać sto procent potrzeb, które się wówczas mogą pojawić. Nie ma jednak powodu, by były to kwoty znacznie wyższe niż realne potrzeby. Działając w ten sposób zwiększa się szansę na to, że polisa będzie nie tylko dobrze dopasowana, ale również niezbyt kosztowna.