Ubezpieczenie instrumentu muzycznego

Instrumenty muzyczne to dla jednych przedmioty, które pozwalają im realizować pasje, rozwijać swoje talenty i spełniać się w swoim hobby. Dla innych to narzędzia pozwalające zarabiać na życie. Niezależnie od tego, czy jest to pierwsza czy druga opcja, instrumenty muzyczne są wartościowe, cenne i ważne. Ich wartość przejawia się nie tylko w cenie, którą trzeba było za nie zapłacić, ale również w znaczeniu, jakie mają one dla użytkujących je osób. W związku z tym ubezpieczenie instrumentów muzycznych nie jest już czymś zaskakującym czy dziwnym. To normalne działanie, które ma uchronić muzyka przed koniecznością ponownego inwestowania środków w razie utraty lub zniszczenia danego instrumentu muzycznego.
Zakres ubezpieczenia
Polisa zabezpieczająca instrumenty muzyczne może być bardziej lub mniej rozbudowana. W swojej wersji podstawowej, polisa ubezpieczeniowa gwarantuje środki na naprawę uszkodzonego instrumentu, oczywiście, jeżeli do jego zniszczenia doszło nie z winy jego właściciela. To bardzo istotne. Osoba, która ubezpiecza instrument musi zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie i właściwe przechowywanie. Musi dołożyć wszelkich starań, by instrument był prawidłowo transportowany i przetrzymywany. Jeżeli tak rzeczywiście będzie, wówczas otrzyma pieniądze z ubezpieczenia. Jeżeli chodzi o rozbudowany zakres, to zakłada on również ubezpieczenie na wypadek kradzieży. To bardzo ważne. W podróży, na zlotach czy wyjazdach muzycznych nie trudno o utratę swojego instrumentu muzycznego. Ubezpieczenie gwarantuje wypłatę pieniędzy, w takiej wysokości by możliwe było ponowne kupienie sobie nowego.
Jakich formalności należy dopełnić
Bardzo ważne jest tu dopełnienie wszystkich formalności przed przystąpieniem do ubezpieczenia. Jednym z elementów jest ustalenie właściciela. Można to zrobić poprzez odpowiedni dowód zakupu. Najlepiej, jeżeli jest to imienny dokument, jak na przykład faktura. Drugą rzeczą jest profesjonalna wycena. Instrument muzyczny musi być ubezpieczony na równowartość swojej wartości. Dzięki temu jego naprawa lub ewentualne odkupienie będzie w ogóle możliwe. Ubezpieczenie na zbyt niską wartość okaże się nieadekwatne, a co za tym idzie, również nieprzydatne. W kwestii formalności, po uzyskaniu potwierdzenia własności i wartości instrumentu, warto również zapoznać się z dokumentami dotyczącymi samej polisy. Jaki jest jej zakres, co obejmuje, co uwzględnia i jakie ma ograniczenia? Czy szkoda niewielkiej wartości również jest rozliczana z ubezpieczenia, czy do pewnej kwoty ubezpieczenie pokrywa sam właściciel. Te elementy pozwalają odpowiednio zarządzać ubezpieczeniem i właściwie z niego korzystać. Ubezpieczenie instrumentu muzycznego jest ważne dla każdego muzyka, niezależnie od tego czy jest to muzyk hobbistyczny czy zawodowy. Pozwala uchronić jego sprzęt przed zniszczeniem, uszkodzeniami czy stratą, które niosą ze sobą bardzo poważne skutki finansowe.