Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Życie

Ubezpieczenie na raka - czy warto?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Zdjęcie nowotworu pacjenta z ubezpieczeniem

Ubezpieczenie onkologiczne zabezpiecza tylko przed niektórymi rodzajami raka. Suma ubezpieczenia w razie zachorowania np. na białaczkę czy inny nowotwór złośliwy może zostać wykorzystana na dowolny cel, np. konsultacje lekarskie, leki nierefundowane czy innego rodzaju opiekę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie na raka – na czym polega? Zasady i wyłączenia

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu to rodzaj polisy lub część pakietu ubezpieczeniowego dla klientów indywidualnych. Działa w przypadku zachorowania na nowotwór, czasem ochrona rozszerzana jest też na inne choroby, takie jak zawał serca, udar czy niewydolność nerek. Tego rodzaju polisa zdrowotna dostępna jest w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych, pionierami ubezpieczenia na raka były Nationale-Nederlanden, AXA i AIG. Ubezpieczenie od raka powoduje, że w razie zachorowania na nowotwór ubezpieczony otrzymuje określoną kwotę jednorazowo lub w ratach. Pieniądze może spożytkować na dowolny cel, np. leczenie, zakup nierefundowanych leków, konsultacje lekarskie, specjalną dietę czy opiekę nad dziećmi. Ubezpieczenie na wypadek raka mogą wykupić osoby od 18. do 60. czy maksymalnie 65. roku życia – zależnie od ubezpieczyciela. Przed podpisaniem umowy należy złożyć oświadczenie o stanie zdrowia, zwykle wymagane jest też udostępnienie informacji o przypadkach choroby nowotworowej w najbliższej rodzinie (u rodziców lub rodzeństwa). Ubezpieczenie onkologiczne nie działa, gdy wykupuje się je już po otrzymaniu diagnozy, a ubezpieczenie się po wygranej walce z rakiem na wypadek kolejnego epizodu może być kosztowne lub niemożliwe. Zasadą ubezpieczenia od nowotworu jest wypłata ustalonego świadczenia pieniężnego ubezpieczonemu w krótkim czasie po tym, jak otrzyma on diagnozę choroby nowotworowej. Polisa wymaga regularnego opłacania składek (zwykle miesięcznych). Ubezpieczenie na raka opinie ma dobre i złe, a wynikają one z warunków umowy – nie każdemu odpowiadają standardy ubezpieczycieli. Negatywne opinie o ubezpieczeniu na raka mają osoby, których dotyczą wyłączenia lub których nie satysfakcjonuje wypłacana w ramach polisy kwota. Pozytywnie o ubezpieczeniu od nowotworu wypowiadają się zwykle osoby, którym wypłacona suma pomogła w walce z nowotworem, np. umożliwiając zakup innowacyjnych, niedostępnych w Polsce leków.

Szybkie porównanie ubezpieczeń na życie. Bez presji i pośpiechu. Porównaj!

Pomoc dla osób z ubezpieczeniem od nowotworu

Ubezpieczenie od raka obejmuje zwykle tylko zachorowanie na nowotwory złośliwe, często wyłącznie nieinwazyjne, czyli in situ (które nie naciekają na sąsiadujące tkanki), a także guzy mózgu. Zwykle świadczenie nie jest wypłacane w przypadku wcześnie zdiagnozowanych nowotworów ani raka skóry, w tym czerniaka. Szczegółowe informacje dotyczące chorób objętych ubezpieczeniem i z niego wyłączonych zawierają ogólne warunki umowy (OWU). Osoba posiadająca ubezpieczenie od nowotworu może uzyskać od 10000 do nawet 300000 złotych w razie zachorowania. Żeby zadziałało ubezpieczenie, rak musi być uwzględniony w OWU. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie podczas zawierania polisy i podczas wypłaty sumy ubezpieczenia. Pieniądze z ubezpieczenia na nowotwór wypłacane są w transzach, które można wykorzystać np. na kolejne cykle chemioterapii, albo w całości – wówczas można dowolnie dysponować całą kwota od razu, wydając ją na dowolny cel. Polisa może łączyć się z innymi usługami, np. medycznym assistance. Wówczas chory może korzystać z infolinii medycznej czy szpitalnej, konsultować się ze specjalistami współpracującymi z ubezpieczycielem albo uzyskać pomoc psychologa, pielęgniarki czy opiekę domową po hospitalizacji. Zakres usług może być jeszcze szerszy, zwykle zależy od wybranego pakietu ubezpieczenia.

Ubezpieczenie onkologiczne – koszty

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne w razie zachorowania na nowotwór może okazać się niewystarczające. Prywatne ubezpieczenie na raka to miesięczny koszt od kilku do około 52 złotych. Cena ubezpieczenia od nowotworu zależy od historii choroby ubezpieczonego i jego rodziny, a także m.in. od stylu życia – z reguły palacze płacą wyższe składki niż osoby niepalące. Na koszty polisy onkologicznej wpływ mają także inne choroby oraz wiek.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty