Ubezpieczenie na wypadek poddania się operacji chirurgicznej

Operacja chirurgiczna to stresujący moment, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i finansowym. Ochrona przed zabiegiem nie znajduje się w standardowej polisie na życie, dlatego warto dokupić rozszerzenie do swojej oferty. Dzięki niemu będziesz w stanie opłacić usługi medyczne, rehabilitację lub diagnostykę laboratoryjną. Jeżeli nie wiesz, na które ubezpieczenie się zdecydować, koniecznie skorzystaj z porównywarki internetowej i wybierz ofertę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom!
Operacja chirurgiczna a ubezpieczenie
Czym jest operacja chirurgiczna dla firmy ubezpieczeniowej? Warto zapoznać się z definicją operacji przed podpisaniem umowy. Oczywiście dokładne informacje powinny znaleźć się w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Pamiętajmy, że za operację chirurgiczną uważa się zabieg przeprowadzony w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu w obecności anestezjologa w szpitalu. Zabieg wymaga nacięcia skóry lub innych tkanek i jest przeprowadzany przez wykwalifikowanego lekarza. Aby otrzymać odszkodowanie, operacja musi zostać uznana za niezbędna, aby zmniejszyć objawy choroby lub urazu. Nie może być przeprowadzana jedynie w celach diagnostycznych.
Za jakie operacje otrzymasz odszkodowanie?
Wszystkie informacje na temat Twojego ubezpieczenia znajdziesz w OWU. Tam znajduje się lista przypadków, które zobowiązują ubezpieczyciela do zapłaty odszkodowania. Oczywiście może być ona edytowana w zależności od firmy ubezpieczeniowej, najczęściej jednak do podstaw do uzyskania świadczenia zalicza się poszczególne części ciała. Przykładowa lista zawiera układ nerwowy, np. rekonstrukcja opon mózgowych, układ endokrynologiczny, np. wycięcie tarczycy. Należą do niej również operacje oka, np. rekonstrukcja spojówki wraz z przeszczepem, zabiegi ucha, jamy ustnej, przewody pokarmowego, np. częściowe wycięcie przełyku, a także serca, np. wszczepienie zastawki aortalnej.
Kiedy nie otrzymasz odszkodowania?
Istnieje kilka sytuacji, w których pomimo wykupionego rozszerzenia, nie otrzymasz świadczeń pieniężnych w wyniku operacji chirurgicznej. Każde towarzystwo posiada swoją listę wyłączeń, aczkolwiek większość z nich jest podobna. Jeżeli pacjent wymaga operacji, dlatego, że był pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub poddał się próbie samobójczej – nie otrzyma on świadczeń. Czasami do wyłączeń zaliczają się również poszkodowanie w wyniku wypadku komunikacyjnego spowodowanego jazdą bez uprawnień lub podczas uprawiania sportów ekstremalnych.
Limity odszkodowania za operację chirurgiczną
Warto wiedzieć, że liczba świadczeń, które otrzymasz w ramach ubezpieczenia na wypadek operacji chirurgicznej, jest limitowana. To znaczy, że istnieje konkretna liczba rat, w których otrzymasz odszkodowanie i jest ona zależna od sumy ubezpieczenia. Przykładowo, jeżeli wykupiłeś sumę ubezpieczenia na 20 000 złotych, łączna wartość odszkodowania nie może być większa niż właśnie ta kwota. W zależności od rodzaju zabiegu możesz starać się o przyznanie odszkodowania na poziomie od 5% do 100% sumy ubezpieczenia. Jak to wygląda w praktyce?
Jeśli operacja wlicza się do I klasy, świadczenie wyniesie maksymalną możliwą kwotę, czyli 100% sumy ubezpieczenia, przykładową operacją w tej klasie jest przeszczep narządu. Połowę sumy ubezpieczenia można otrzymać wtedy, gdy ubezpieczony musiał przejść operację II klasy, np. wycięcie zmiany w tkankach. 30 % sumy ubezpieczenia otrzymasz za zabieg III klasy, np. częściowe wycięcie pęcherza moczowego, 10% równa się operacji IV klasy i może być to, np. częściowe wycięcie tarczycy. Najmniejszym odszkodowaniem charakteryzują się zabiegi V klasy, np. operacja zmiany migdałka lub operacje jajnika.